PAYLAŞ
Peru

Güney Amerika’nın en çok merak edilen ve tüm gezginlerin aklını çelen, kalbini çalan Peru’dan bahsedeceğiz…

Peru, dünyada eşi benzeri bulunmayan çeşitliliğe ve zenginliğe sahip bir ülke. Tabii bu zenginliği tetikleyen en önemli nokta, İnka İmparatorluğundan kalma bölgelere sahip olması, Kolombiya öncesi arkeolojik kalıntıları bünyesinde bulundurması ve iklimi gereği yetiştirdiği çeşit çeşit sebze ve meyvelerle dikkatleri üzerine çekiyor. Tarih değil orayı bu kadar özel yapan… Doğası, mimarisi, havası, yemekleri, insanları… bir bütün olarak tüm kültürü dikkat çekiyor Peru’nun.

“Peru’ya giden biri neler yapmalı, nereleri görmeli?” derseniz size birkaç önerimiz olacak:

1Şehir Turu


Peru’da yapılacak çok şey var ama öncelikle sokakları adım adım, köşe köşe gezin. Döndüğünüz her cadde, her sokak sizi farklı bir şekilde büyüleyecek ve Peru’da zaman makinasına girmişsiniz gibi hissedeceksiniz.

2Amazon Yağmur Ormanları Turu


Ülkenin bir ucunda bulunan Amazon Yağmur Ormanlarını; pembe yunus, jaguar gibi birçok vahşi doğa güzelliğini de bünyesinde bulunduruyor. 4 binin üzerinde kelebek türü ve yine binlerce kuş türü Peru’da gözlemleniyor. Şundan eminiz ki bu tur hayatınıza bambaşka bir bakış katacak. Amazon’da yürürken doğanın enginliğini ve yaşamın ihtişamını tüm ruhunuzda hissedeceksiniz.

3Doğanın İçerisinde Sporlar


Peru’nun güzelliklerinin tadını çıkarırken; rafting, bisiklet, kayak, paraşütle atlama, sörf gibi birçok sporu da deneyimleyebilirsiniz.

4İnka Medeniyeti


Unesco Dünya Mirası ve Dünyanın 7 Harikasından biri olan İnka Medeniyeti, tüm ihtişamı ve büyüleyiciliği ile sizi bekliyor. Machu Picchu’ya vardığınızda, tapınakları gördüğünüz o ilk an, hayatınızda yaşayabileceğiniz en büyük heyecanlardan birini verecek size. Sadece Machu Picchu değil o bölgede İnka Medeniyetlerine ait birçok tapınak ve tarihi doku bulacaksınız.

5Peru Mutfağı


Baştan uyaralım, sokaktan her gördüğünüzü yemeyin. Midenizin bozulma ihtimali çok yüksek. Fakat yavaş yavaş şehrin tatlarını keşfetmek için minik ve yerel restoranlara, pazarlarda açılan tezgahlara mutlaka uğrayın. Çeşitlerin hepsinden azar azar yerseniz, hem daha güvenli olur hem de daha çok lezzet denemiş olursunuz. Keza Peru mutfağının küçümsenmeyecek kadar fazla lezzeti bulunuyor.

6Yerel Kutlamaları ve Festivalleri


Peru, çeşitli kültürleri harmanladığı için bünyesinde birçok festivali ve yerel kutlamaları bulunduruyor. Özellikle bahar aylarında ve mevsim geçişlerinde yolunuz Peru’ya düşerse yollarda kabile dansçılarını ve maskeli insanları görmeniz olası! Eğlenceye dahil olmayı ihmal etmeyin.

7Peru Plajları


Muhteşem okyanusun tadını Peru’da çıkarmak isterseniz, Peru’nun plajlarını da mutlaka ziyaret etmelisiniz. Suyun güzelliği bir yana ekvator güneşi insanı çok yakar mutlaka korunarak suya girin.

PAYLAŞ

Sen ne düşünüyorsun?