E

Ergenlik Yıllarına Ufak Bir Bakış: Boybandler

Blue

Aynı kıyafetleri giyen ve dans eden yakışıklı erkekler, pop müzik, ergen kızlar… Bir dönemin büyük olayı boybandler müzik piyasasının büyük bölümünü kaplıyorlardı. Her ne kadar 90’larda çıkışlar olsa da 90’lar grunge ağırlıklı olduğu için boybandlerin asıl dönemi bence 2000’lerin başları; 2000-2005 arasındaki o 5 yıllık dönem belki de. Özellikle Blue‘nun kızları kasıp kavurduğu dönem dün gibi aklımda.

Boybandlerin olayı ultra yakışıklı, bir miktar güzel sesi olan, 4-5 erkeğin -ki bu erkeklerden biri mutlaka sarışın ve renkli gözlü, diğeri esmer olur ve biri hakkında mutlaka gay dedikodusu çıkar- bir gruba konulup pop, dance-pop gibi türler ile genç kızları etkileyip satış yapmak. Yani boybandler tamamen pazarlama üzerine kurulular. Bu demek değildir ki kötü müzik yapıyorlar. Çok güzel hala dinlediğimiz şarkılar da var fakat uzun soluklu değiller. Metallica gibi albüm çıkardığı her dönemde dinlenmiyorlar. Hala hayatlarını sürdüren boybandler olsa da bence sadık fan grupları yok, sadece belli bir dönemi etkileyip sonra da içlerinden birinin süper başarılı bir pop star olmasına izin veriyorlar.

Bu yazıda da bir şekilde hepimizin ergenliğine dokunmuş, aynı kıyafetleri giyen, deliler gibi dans eden ve kanımızı kaynatan o boybandlerden öne çıkan 5 tanesini ve guilty pleasure bonus olarak da bir kısmımızın -ben dahil- gizli saklı bir şekilde dinlediği 1 tanesinden bahsedeceğim.

The Jackson 5

Bence gelmiş geçmiş en farklı boyband bu. Çünkü diğerlerinin aksine soul, funk gibi türleri müziklerine harmanlamışlar ve ortaya cidden müthiş bir iş çıkarmışlar. Hatta boybandlerin atası da diyebilirim çünkü 1966’da kuruluyorlar ve gruptan ayrılmalar, ölümler neler olursa olsun hala da faaliyet halindeler.

Jackie, Jermanine ve Tito önce The Jackson Brothers adıyla çıksa da sonrasında gruba Michale ve Marlon’un gelmesiyle The Jackson 5 adıyla ilk albümleri Diana Ross Presents The Jackson 5’ı çıkardılar. Grubun ilk albümü müthiş başarılar sağladı ve aslında sadece albümleri başarılı olmadı beyazlara siyahileri tanıtmaları özelliğiyle de tarihe geçen boybandlerden biri oldular.

Solo başarı yakalayan üye: Michael Jackson

Take That

Benim en sevdiklerimden biri de bu. 1990’da kurulan İngiliz pop grubu Gary Barlow, Howard Donald, Mark Owen, Jason Orange ve Robbie Williams’tan oluşuyor. Onlar da her boyband gibi bir ayrıl bir barış sürdürdükleri ilişki tarihlerine bir sürü ödül, bir sürü tur ve bir sürü de liste başarısı eklediler. 91 yılından 96 yılındaki dağılmalarına kadar ki süreçte BBC tarafından Beatles’tan sonraki en başarılı İngiliz grup olarak adlandırıldılar. Başarıyı ilk albümleri Take That&Party ile tam olarak yakalayamasalar da ikinci albümleri Eveything Changes son on yılın en çok satan albümü oldu. Artık orta yaşın üstünde olsalar da hala faaliyet sürdürdükleri piyasada aynı kıyafetleri giyip şarkı söylemekten çekinmiyorlar ve hala aşırı yakışıklı oldukları için gönüllerimizi de fethediyorlar.

Solo başarı yakalayan üye: Robbie Williams

Backstreet Boys

1992 yılında iki kuzen Kevin Richardson ve Brian Littrell tarafından kurulan Amerikalı gruba sonradan Howie Dorough, A.J. McLean ve Nick Carter katıldı. Piyasaya çıktıkları dönemde Take That tarafından domine edilmiş boyband kontenjanı yüzünden ilk başlarda sıkıntı çekseler de sonradan Take That’in dağılması ile büyük çıkış yakalayıp gelmiş geçmiş en bilinen boybandler arasındaki yerlerini aldılar. 95 yılında çıkardıkları Backstreet Boys adlı ilk albümleri Amerika’da pek başarılı olamasa da Avrupa’da listeleri alt üst etti. Boyband olmak için gereken tüm özellikleri sağlayan grup hala adından bir şekilde söz ettiriyor.

Solo başarı yakalayan üye: Nick Carter

NSYNC

1995 yılında Justin Timberlake, Chris Kirkpatrick, Joey Fatone, Lance Bass ve JC Chasez’in Lou Pearlman tarafından bir araya getirilip boyband olarak finanse edilmesiyle oluşturuldu. Yani tamamen satış odaklı yakışıklı erkeklerin bir araya getirilip piyasaya sürülmesi taktiği üzerinden başarı sağladılar. En büyük başarıları ikinci albümleri No Strings Attached sayesinde oldu ve Backstreet Boys ile New Kid On The Block’un ardından en çok satan 3. boyband olarak adlarını tarihe yazdırdılar. Diğer boybandlerden tek farkı dağıldıktan sonra tekrar bir araya gelmemeleri sanırım. 2003 yılında müzik piyasasındaki etkinlikleri bitti.

Solo başarı yakalayan üye: Justin Timberlake

Blue

İşte favorim, işte ergenliğimin aşkı! 24 yaşımın getirdiği ufak olgunluğu Blue söz konusu oldu mu tamamen bir kenara bırakıyorum. Yani aranızda Lee ve Duncan için savaşmamış kız var mıdır merak içindeyim doğrusu ya da “Oha Duncan gaymiş! Oha Lee gaymiş!” tarzı tepkileri hatırlamayanlar var mıdır? Ben hala dün gibi hatırlıyorum. 2000’lerin başı saçımı iki yandan toplayıp okula gitmeden önce garip isimli bir televizyon kanalında klip çıksa da dans etsem diye beklediğim yıllar bunlar. 2000 yılında Lee Ryan, Duncan James, Simon Webbe ve Antony Costa tarafından kurulan İngiliz grup 2001 yılında ilk albümleri All Rise’ı çıkarmıştır. Muadilleri gibi büyük satışlar elde eden grup her boybandin başına gelen olay gibi dağılmışlar ve solo devam etmek istemişler fakat diğerlerinden farklı olarak maalesef solo başarı yakalayan üyeleri olmamıştır. 2009 yılında tekrar bir araya gelip 2011’de Eurovision’a katılsalar da eski başarılarını asla yakalayamadılar.

Solo başarı yakalayan üye: YOK!

Guilty Pleasure Bonus: One Direction

2000lerde boyband işleri bitmişken müzik sektörü başka bir yöne yönelmişken İngiltere her zamanki atağını yaptı. 2010 yılında X Factor’e katılıp boot camp aşamasında elenen Harry Styles, Louis Tomlinson, Zayn Malik, Liam Payne ve Niall Horan, Nicole Scherzinger’in önerisi üzerine bir araya getirildi ve boyband olarak yarışmaya başladı. Yarışmada 3. olsalar da Simon Cowell tarafından Syco müzikle anlaşmaları yapıldı ve dünyaya NYSNC gibi sadece pazarlama tekniği ile bir araya getirilmiş yeni bir boyband sunuldu. Tüm ergenlerin rüyası haline gelen grup bir anda başarıda başarıya, ödülden ödüle koşup müzik listelerini uzun süre salladı. Aralıksız 5 sene albüm çıkardıktan sonra son albümleri MITAM (benim favorim) ile çok daha farklı bir tarza yönelen grup üyeleri, 1 üyelerini de kaybetmişken ara verip solo olarak devam etmeye başladılar. Diğer boybandlerden farklı olarak aynı kıyafetleri giymeyi garip buluyorlar ve dans edemedikleri için o kısma da uzak duruyorlar. Onun dışında diğer tüm özellikleri geçmişteki boybandler gibi. Solo albümleri nasıl olur ya da aradan dönüşte hala aynı başarıyı yakalayabilirler mi bilinmez ama şimdilik müzik dünyasının boyband kontenjanı kendileriyle dolu.

Solo başarı yakalayan üye: Zayn Malik

CategoriesSanatçı

Sen ne düşünüyorsun?