H

Havalar Soğur, Sinemalar Taşar

Havalar iyiden iyiye soğudu bu hafta. Evden işe, işten eve gitmek dışında sokakta bulunmak bir hafta önceki kadar zevk vermiyor ve kendinizi çabucak bir kapalı alana atmak istiyorsunuz, biliyoruz. Bizim de bildiğimiz bir şey var: havalar soğur, sinemalar taşar. Her cuma olduğu gibi bu cuma da vizyona girecek fimleri sizin için listeledik. Sinemaya gidip gitmeme seçiminizde zorlanacağınız kesin, fakat gitmeye karar verdiyseniz hangi filme gideceğinizi pek fazla düşüneceğinizi düşünmüyoruz 🙂 Türk yapımlarının bir hayli bastırdığı bu haftaya bir göz atmak için sizi şöyle alalım.

Benim Varoş Hikayem

“Fırıncıyı vurmuşlar. Psikopat çok ya…”,

Benim Varoş Hikayem bu haftanın bize göre en dikkat çekeni. Çünkü kendisi klasik vizyon filmlerinden ayrı. Şu hep ti’ye aldığımız “Adana Province”’in kendine has kültürünü tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren bir belgesel. Adana’nın ghetto’larında yaşanan gerçek Shameless’ı Yunus Ozan Korkut’un gözünden izlemek bambaşka bir deneyim olacak.

Hakkında daha çok detay vermek isterdik ama sizi en hızlı yoldan fragmanla baş başa bırakmak en iyisi.

Ay’ın Sırrı – Moonwalkers

Uzaya adam gönderme yarışında Sovyetler’in önüne geçmek isteyen A.B.D. çalışmalara son sürat çalışmalara devam etmektedir. Yalnız işi şansa bırakmak istemediklerinden “ne olur ne olmaz” diyerek sahte bir ay’a iniş videosu hazırlatmak isterler. Burada devreye CIA ajanı rolünde Ron Perlman girer. Dönemin ünlü yönetmeni Stanley Kubrick ile anlaşmak için İngiltere’ye giden ajan burada Kubrick’in menajeri ile bağlantı kuracakken bir şekilde menajerinin yeğeni ile Jonny (Rupert Grint) ile iletişime geçer ve olaylar içinden çıkılmaz bir hale girer.

İngiltere’nin süprizli dünyası ve dönemin çılgınlığı birleşince ortaya gerçeklik ile kurgunun iyice birbirine girdiği bu komedi filmi çıkıyor. Bu haftanın dikkat çekenlerinden olduğu kesin.

 

anne! – mother!

Requem for a Dream ve Black Swan, The Wrestler… Bu filmin yarattığı beklentiyi tanımlamak için Darren Aronofsky’nin daha fazla mükemmel eserini saymaya gerek olmadığını düşünüyoruz.
Jennifer Lawrance, Javier Bardem, Michelle Pfeiffer ve Ed Harris’in oynadığı film hakkında beklentimiz çok yüksek. Gerilim dolu dakikaları iliklerimize kadar hissetmek için dakikaları sayıyoruz.

Lego Ninjago Filmi – The Lego Ninjago Movie

Lego, oyun dünyasını seriye bağladığı yetmiyormuş gibi şimdi de film dünyasını seriye bağlamaya başladı. Adamlar hız kesmeden ardı arkasına Lego filmi patlatıyorlar. Bu sefer de yine aynı. Trend bir konsept alınmış Lego’ya uyarlanmış. Lego’nun yaratıcılık ana fikrinin tersine filmin adı her şeyi açıklıyor. Lego var, ninja var. Bu kadar.

Ha bu arada söylemeden geçmeyelim. Yeteri kadar sömürmüyorlarmış gibi aynı temanın oyununu da çıkarmayı ihmal etmediler tabii ki.

Suspiria

Suspiria, 1977’de gösterime girmiş İtalyan bir korku filmi. 40. yılınının şerefine 35mm negatifinden restore edilmiş haliyle yeniden gösterime girmeye hazırlanıyor. Amerikalı genç bale öğrencisi Suzy dünyaca ünlü Alman bir bale okuluna öğrenim görmek için gelir. Kısa sürede okulda bir cinayet işlenir ve gerilim tırmanmaya başlar. 40 yıllık bir film olması durumu da eklenince çok değişik bir atmosferin bizi beklediği belli oluyor.

“Bu filmin son 12 dakikasından daha korkutucu olan şey ilk 86 dakikası!”

 

Firardayız

Seriye bağlamış bambaşka bir konsept daha. Bu konsept “Türk Komedi Filmi” konsepti.
Üç koğuş arkadaşı sonunda hapishaneden kaçar. Dışarı çıktıklarında akmakta olan hayata ayak uyduramaz ve geçinmek için kazanmaları gereken parayı bir türlü kazanamazlar. Akıllarına dahiyane bir fikir gelir: Mafyaya girmek

 

Damat Koğuşu

Yine Türk filmi, yine hapishane. Yalnız bu sefer komedi değil suç ve dram işlenmiş. “Damat koğuşu” hapishane jargonunda tecavüz, taciz ve benzeri cinsel suçlardan hüküm giyenlerin kaldığı koğuş olarak geçiyor. Filmimiz ise bu koğuşlardan birine düşen Yusuf’un hikayesini anlatıyor. Bir “Barda” mı gelecek, hep birlikte göreceğiz.

Kurtlar Vadisi: Vatan

Kurtlar Vadisi serisi uzun bir aradan sonra bu defa ülkeyi kurtarmak için geri dönüyor. Yine full dublaj, yine full bulletproof, yine full mimiksiz ve yine 10 James Bond gücünde. Yerli Rambo’muz Polat Alemdar iş başında.

Sen ne düşünüyorsun?