Çocukluğunu video kasetlerden izleyen bir nesil vardı. Şimdi tüm bunlar geride kaldı. Görüntü kaydetme ve aktarma adına yapılan yenilikler ve gelişmeler “şeytan işi” denecek niteliğe ulaştı. Hatta öyle ki bugünün bebeklerinin büyüdüklerinde kendilerini sevebilecekleri noktaya tırmandı.

Hologram! Oyun dünyasının yeni yıldızı, çağımızın virtual realitysi ve izlediğimiz tüm bilim kurgu efsanelerinin beden bulmuş hali! Şimdi ise bizim anılarımıza boyut kazandırmaya geldi. 8i adlı bilim ve teknoloji şirketi, sınırların ötesinden bir bakış açısı yakalayarak farklı bir yeniliğe imza attı.

Şöyle ki, öncelikle yeşil stüdyoya giriyoruz. Sonrasında ise odanın ortasında küçük bir daire şeklindeki sınırın içerisinde duruyor ve etrafımızı 360 derece saran kameralara gönlümüzden geçtiğince poz veriyoruz. Karnımızdaki bebeğimizle, ailemizle, diğer sevdiklerimiz ya da kendimizle…

Daha sonra tüm bu görüntüler boyutlandırılarak hologram haline getiriliyor ve ileriki zamanlarda Playstation VR’dan aşina olduğumuz sanal gerçeklik gözlüğünü takarak anılarımıza ulaşıyor, etrafında dolanıyor, yakınlaşıyor ve adeta dokunuyoruz. Henüz geleceğe gidemesek de geçmişin içine girme imkanı sunan bu yenilik, insanın tüylerini resmen diken diken ediyor.

Dahası fikrin yaratıcısı olan kişiler geliştirilen buluş ile ilgili olarak; “tamamen duygusal sebepler ile öncülük ettiğimiz bir yenilik üzerine çalışıyoruz.” diyorlar. Öyle ki mevzu biraz daha büyüdüğünde artık hayatta olmayan yakınlarımızın kaydedilen görüntüler sayesinde yemek masamıza davet edebileceğiz…

N’apalım? Hakkımızda her şeyin hayırlısı diyelim ve haber hakkındaki detaylı bilgiler için sizi şöyle sevk edelim.

CategoriesHobi

Sen ne düşünüyorsun?