İhtiyacın Olan Tek Şey Sevgi

Across the Universe - Seni İstiyorum

Beatles’ın çok bilindik şarkısı olan ileriki zamanda Fiona Apple’ın da coverladığı ‘Across the Universe’ Türk çevirmenler tarafından ‘Seni İstiyorum’ olarak çevrilmiş Amerikan yapımı bir film . İngilizce kan ağlıyor şu an, John Lennon mezarında ters döndü.

Hey neyse Beatles Vietnam karşıtı ve barış yanlısı şarkılarıyla ünlenmiş bir grup, film ise tamamen Beatles coverlarıyla bezenmiş bir hikayeye dayanıyor. Aman ben müzikal sevmem demeyin, alakası yok. Hatta alakasının olmadığını daha ilk sahnede anlayacaksınız. Vietnam savaşına, Amerika’ya laf sokuşlarıyla, subliminal mesajın dibine vurmasıyla çok eğlenerek öğreneceğiniz tipte bir senaryosu var. Aynı anda Beatles dinleyip o dönemin atmosferini yakalarken Jude ve Lucy arasındaki aşk hikayesine tanık olacaksınız.

Metaforlarında bolca kullanıldığı bu film özellikle ülkemizin de içinden geçtiği direniş sürecinde size ayrı bir haz verecek. Yapılan protestolar, hippi yaşam tarzı, savaşın kötülüğü ve tabii ki Beatles. Kısaca hikayeden bahsetmek gerekirse Jude (Jim Sturgess) mükemmel İngiliz aksanıyla Liverpool’dan babasını bulmak için yola çıkmış bir bebiştir, yolda Max (Joe Anderson) ile karşılaşır. Eklemeden edemeyeceğim Max’in Kurt Cobain benzerliği de gözlerden kaçmıyor. Max’in ise Lucy adında güzeller güzeli bir kız kardeşi vardır. Bu kız kardeş tam bir insan hakları aktivistidir çünkü abisi Max’i hikayenin ileriki bölümlerinde Vietnam’a savaşa yollayacaklardır.

Hikaye bu üç karakter çevresinde dönüyor. Tabi karakter isimlerinin de Beatles’ın ‘Hey Jude’ ve ‘Lucy In The Sky with Diamonds’ şarkılarından alındığını es geçemeyeceğim.

[pull_quote_center]“Lucy: Şu an bir devrimin ortasındayız Jude! Ve sen ne yapıyorsun? Çiziktirme ve karikatür mü?
Jude: Elinde megafonla sahalara çıkan adam olamadığım için üzgünüm, ama bu benim en iyi yaptığım şey.”[/pull_quote_center]

CategoriesEleştiriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir