A

Apple’dan İstenmeyen Mesajlar

Teknoloji devlerinin gerek Birleşik Devletler yargısı gerek dünya kamuoyu tarafından dibine kadar incelendiği, en ufak hatalarında lime lime doğrandığı bir dönemden geçiyoruz farkındaysanız. Siyasi yazmayalım, Alcatraz soğuktur şimdi. Bizi ilgilendiren kısım yalnızca bu teknoloji devlerinin bizim, yani standart insanların haklarına ne kadar saygı gösterdiği…

Gönül isterdi ki güzel şeyler söyleyelim fakat bu şirketler neredeyse her seferinde kişisel özgürlük alanlarımız hakkında bizleri irili ufaklı hayal kırıklıklarına uğratıyor. Daha önce yaşanan data krizleri malum zaten.

Mark Zuckerberg, Jack Dorsey ve Sundar Pichai’nin kongre tarafından soru bombardımanına tutulduğu görüntülere az çok aşina olabilirsiniz. Burada her şey çok güzel; tek sorun kongre üyeleri onlara o kadar saçma sorular soruyor ki, bu akıllı CEO abilerimiz pasif agresif bir şekilde üste çıkabiliyor bir şekilde. Evet, gerçekten akıllıca cevaplar veriyorlar ancak gerçekten neyi yanlış neyi doğru yaptıklarını gözlemlememiz gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde bu hatalardan birisini de Apple yaptı. Gerçi bunu kendileri hata olarak niteleyecek mi bilmiyoruz ama oldukça önemli bir nokta. Olay tam olarak şu: Apple’ın resmi TV App’inden bazı insanlara bildirim geliyor. Bu bildirimde “Carpool Karaoke’nin Kendall Jenner ve Hailey Bieber bölümlerini izleyin.” mesajı veriliyor.

Buradaki sorun ne diye sorarsanız, Apple’ın kendi iradesiyle Carpool Karaoke’yi asla izlememiş insanlara bile “spam” niteliğinde olan bu mesajı göndermesi diyebiliriz. Keza Twitter’da bu konuyla ilgili oldukça fazla şikayet var. Üstüne üstlük Apple şirketinin 3. parti uygulamalara koyduğu spam karşıtı kuralları kendisinin yıkması, insanlarda büyük bir soru işareti yarattı doğal olarak.

Bu olay başlı başına bir sorunken, milyarlarca insanın gözünün üzerinde olduğu bir şirket olarak yaptığınız zaman daha büyük bir sorun haline geliyor, gelmeli de zaten.

CategoriesHobi

Sen ne düşünüyorsun?