H

Halis Kurtça’da Ars Nova Meltemi

Ars Nova - Halis Kurtça Kültür Merkezi

Boğaziçi Caz Korosu ile Türkiye’de tekrar popülerleşen ve gündelik yaşamımızın içerisine daha da yerleşen çok sesli müzik artık karşımıza hayatın birçok noktasında çıkıyor. Müzikseverler olarak bu durumdan pek şikayetçi olduğumuzu söyleyemeyiz. Aksine mutluyuz.

Kübra Çomakçalar tarafından kurulan Ars Nova da yeni nesil korolardan biri. Heyecanlı ve müzik tutkunu gençlerden oluşan koronun şefliğin ise yine Kübra Çomakçalar gerçekleştiriyor.

Ars Nova şu sıralar Halis Kurtça Kültür Merkezi’nde vereceği konseri için hummalı bir çalışma ve provalar silsilesi içerisinde…

10 Nisan tarihinde ücretsiz olarak gerçekleşecek olan konseri kaçırmamanızı öneriyoruz.

Ars Nova Ne Demek?

Batı müziğinde 13. yüzyıldan başlayarak çok sesliliğe geçiş sürecinin ikinci evresine ilişkin Latince bir terimdir. Ortaçağ müziği tek sesli bir yapıya sahipti. Erken Rönesans döneminde çok sesliliğe geçiş denemeleri başladı. Fransa’da Jacques de Liege, Philippe de Vitry gibi bazı müzik kuramcıların ön ayak olduğu akım iki ya da üç sesli eserlerin yazılmasına olanak sağladı. Ars Nova: Yeni Sanat, yeni akım anlamına gelmektedir.

Ars Nova Nedir?

Ars Nova, Çok sesli bir korodur. Bir arada müzik yaparak yaptığı müzik ile insanlara yarar sağlamaya çalışan, prestijli festivallere katılmaya hedefleyen ve müziğe gönül vermiş insanların bir arada olduğu bir koro topluluğudur.

Ars Nova Nasıl Kuruldu?

Marmara Üniversitesi A.E.F.Müzik öğretmenliği Anabilim Dalında 8 kişilik Vokal topluluğu olarak kurulan ekip, Eylül ayında ekibi büyütme kararı alarak üniversiteden ayrıldı. Koro 19 kişilk kadrosuyla çalışmalarına devam ediyor. “Yeni Sanat, Yeni akım” anlamına gelen Ars Nova, aldığı isme Yaraşır, çok sesli eserler söylemeye çalışarak çeşitli Festivallere hazırlanıyor.

CategoriesKonser

Sen ne düşünüyorsun?