Attila İlhan

Bir şairin büyüklüğünü, akademik tezlerde aramak hatadır. Çünkü şairin büyüklüğü, ilk önce, sokaktaki insanların onun kaç şiirini ezbere okuyabildiği ile alakalıdır. Öyle ki, edebiyatla hiçbir ilgisi olmayan ve hatta belki okuma-yazma bile bilmeyen insanlar, onun şiirlerinden mutlaka haberdar olmalıdır. Örneğin Ziya Paşa gibi, Nazım Hikmet gibi, Attila İlhan gibi…

Ben Sana Mecburum’u duymamış olan var mıdır; peki ya ‘Aysel git başımdan ben sana göre değilim’ dizesini? Bu şiirlerin tamamı ezbere okunamasa da, mutlaka bir iki dizesi hafızalarda yer edinmiştir. Yani bu anlamda halkın teveccühü, şairi ölümsüz kılan adeta mucizevi bir iksirdir.

Attila İlhan’ın toplumdaki karşılığının bu kadar büyük olmasının bir sebebi de, babasının isteğiyle küçük yaşlardan itibaren aruzla ilgilendiği için, kendi şiirlerini kusursuz şekilde okuyabilmesidir. Tonlaması, vurguları o kadar muazzamdır ki; sanki şiiri dinlerken daha önce farkına bile varmadığınız bir boyut keşfedersiniz… Şimdi gelin, kaptanın, Türk edebiyatının en büyük isimlerinden olan Attila İlhan’ın, en meşhur şiirlerinden bazılarını kendi sesinden dinleyelim.

Ben Sana Mecburum

Aysel Git Başımdan

Yanlış Yaşamak

Tension a Smyrne

Kaptan

CategoriesListeler

Sen ne düşünüyorsun?