İtalya’nın Gizli Kalmış Cennetleri

Positano

Turistik şehirleri gezmek, popüler şehirlerde turist gibi hissetmek, herkesin gördüğü yerleri görüp, herkesin uğradığı duraklara uğramak sizlik değilse, bu yazımız tam sizlik! Sizleri, İtalya’nın en az bilinen, en güzel 3 rotasıyla tanıştıracağız. Tarihi doku için Roma’ya, pizza için Napoli’ye, moda için Milano’ya, müze için Floransa’ya gidilir, doğru; fakat oralarda bulamayacağınız orijnallik ve farklılık; aşağıda sıraladığımız üç isimde! Hazırsanız, rüya gibi bir İtalya turuna çıkalım.

Civita di Bagnoregio

Civita di Bagnoregio
Batı İtalya kıyısında yer alan Civita di Bagnoregio, aslında birbirine uzak iyi ayrı kasabadan oluşuyor. 6 yıl öncesine kadar ölü şehir olarak bilinen bu bölge, şimdilerde İtalya’nın en zenginlerinin uğrak noktası ve şehrin tepesinde bulunan el değmemiş bir ortaçağ şehrine sahip. Yalnızca rönesans döneminde yenilenen kilisesi de bir diğer önemli noktası. Roma’ya iki saat uzaklıkta…

Alberobello

AlberobelloUNESCO dünya mirasları arasında yer alan Alberobello, koni şeklindeki çatıların örttüğü taş evleriyle masalsı bir görüntü oluşturuyor. Bu evler, zamanında vergilerden gün yüzü görmeyen halkın, evlerini yıkıp yerine taşlarla inşa ettikleri yeni barınma alanları aslında. Ayrıca buraya gidip dünyanın en güzel likörlerini ve şaraplarını içmeden dönmek olmaz.

Positano

Positano
Meşhur Amalfi sahilinin kartpostal yüzü olan bir yerleşim, 500 yıl önce, Avrupa’nın ticaret merkeziydi. 1950’li yıllara kadar küçük bir balıkçı köyü olan Positano, Amerikalı yazar John Steinbeck tarafından kaleme alındıktan sonra popüler bir yere dönüştü. Beyaz evleri, dar sokakları, yemyeşil doğasıyla ülkenin en huzurlu köşelerinden.

CategoriesSeyahat

Sen ne düşünüyorsun?