N

Norveç’in Protest Kuşağı: Beyaz Zenciler

Yeraltı edebiyatını sevenleri muazzam bir romanla tanıştırmak istiyoruz… Aranızda bilenler olduğuna eminiz fakat biz yine de takdim edelim: Beyaz Zenciler. İsminin ırkçı çağrışımlar yaptığını düşünebilirsiniz fakat içeriğine girdiğinizde kitap isminin yalnızca hikayedeki ufak bir ayrıntıya gönderme yaptığını anlayacaksınız…

Çok fazla spoiler vermeden özetleyelim: 1970’lerde Norveç’te geçen hikaye, dünyada büyük yankı yapan hippi kültürünün Norveçli gençler üzerindeki etkisini baş kahramanlarımız Erling, Charly ve Rita’nın penceresinden anlatıyor. Aslında bütünüyle hippilikten ziyade beat kuşağına daha yakın bir noktada bu arkadaşlar. Sistem, düzen, kariyer ve düzenli para gibi terimlere tamamen karşı olan bu gençlerin Norveç’in yeraltı dünyasında yaşadıkları deneyimler, Ingvar Ambjornsen’in gerçekçi, yalın anlatımı ve Banu Gürsalar Syvertsen’in kusursuz çevirisiyle bizlerle buluşuyor. Dilerseniz arka kapağındaki kitap açıklamasını gözden geçirelim:

“Beyaz Zenciler uyku tulumları, sırt çantaları ve bira kasalarıyla çingene hayatı yaşayan dumancılar, beyazcılar, asitçilerdir… Beyaz Zenciler şairdir, çılgındır, düş kurmayı ve küfür etmeyi severler: Onları en iyi polisler tanır!. Beyaz Zenciler mahkûm edildiğimiz rezil, yoz televizyon dizilerine benzeyen hayatlardan; eğitim, kariyer, başarı ve benzeri cüce düşüncelerden nefret ederler… Beyaz Zenciler sevgi edebiyatı yapmazlar, severler: Bütün enerjilerini kendilerini garantiye almak için harcayanların hiçbir zaman anlayamayacağı kadar çok severler… Beyaz Zenciler gerçekten “düzen karşıtı”, tüm ideallere ve ideolojilere karşı ihanet içindedirler. Onlar toplum dışına atılmamışlardır, orada, “imkânsızın kıyısında öfkeli ve eğri bir hayat” yaşamayı seçmişlerdir…”

Açıklamadan da anlayacağınız gibi oldukça bitirim bir kitap. Bitirimliğinin ötesinde fazlasıyla gerçek. Keşke hiç okumamış olsaydık da şu an sıfırdan okuma zevkini tekrar yaşayabilseydik diyoruz. Ingvar Ambjornsen’in bu şaheserini şiddetle öneriyor, boş vaktinizde bir kitapçıya girip acilen bir adet edinmenizi tavsiye ediyoruz!

Categoriesİnceleme

Sen ne düşünüyorsun?