Bilim meraklıları, yapay zeka korkusu olanlar ve ben  de ucundan bilimle ilgiliyim diyenler! Bu kitap seçkimiz sizler için geliyor…

Dünya ve teknolojik gelişmelerin oluşturduğu kabuslar gitgide artarken geçmişten günümüze devam eden birçok süreç var. Her durumda olduğu gibi bu durumda da iyi ve kötü yönde getiriler var elbette… “Ee? Hani uçan arabalar, kaykaylar gelecekti? Elimizde sadece hoverboard mı var?” diyenlere özellikle tavsiye ettiğimiz bu seçkide, bilim kurgunun beşiğinde sallanıp, yapay zekayla birlikte yerlerde yuvarlanacağınız kitaplar tavsiye ettik kafanız rahat olsun!

Fahrenheit 451- Ray Bradbury

Ray Bradbury’yi sadece bilim kurgu yazılarında değil fantastik edebiyat ve korku üzerine yazdığı birçok kitapta da mutlaka görmüşsünüzdür. Çünkü o gerçekten yirminci yüzyıldaki ustalardan biri… Fahrenheit 451 kitabında ise distopik bir dünyanın gerçekleriyle %100 yüzleşeceğimiz kesin gibi duruyor! Televizyonun ele geçirdiği bir dünyada kitaplar yok olmak üzeredir. Bu işe katkıda bulunan ve yaptığı işi bir gün dahi sorgulamayan Guy Montag, yeni komşusu Clarisse’in hayatına girmesiyle tüm bildiğini sorgulamaya ve dünyaya yaptığı kötülüğün farkına olmaya başlar… Farkındalığın en büyük uyanış olduğunu görmek isteyenler için harika bir kitap!

Tesla – W. Bernard Carlson

Çağdaş uygarlığın en büyük mimarı ve yaratıcısı olan Nikola Tesla’yı hepimiz seviyoruz değil mi? Alternatif akımla işleyen elektrik motorunu icat etmesini konu alan Bernard Carlson, büyük mucidin yaptığı çalışmaları, hayal dünyasını, düşüncelerini ve hayatını bir bütün olarak ortaya koymuş! Elektrik Çağının Mucidi Tesla ABD’de en iyi popüler bilim kitaplarından biri ünvanına layık görüldü! Kutlarız!

Robotların Yükselişi – Martin Ford

Teknolojinin doyumsuz kişiliği ve hiç durmayan çenesi ile tanışmaya hazır mısınız? Mahremiyeti sıfır noktasına indiren, en yüksek eğitimi bile tehdit eden bu yapıya hoşgeldiniz! Robot teknolojisinin doğurmakta olduğu sonuçları üzerinizde hissedeceğinizden ve ustaca deneyimleyeceğinizden emin olabilirsiniz… İşim tehlikede mi? Gelecekte ne gibi işler olacak? Peki ben bu işlere sahip olacak mıyım? Bu soruları kendinize sormaya başlayabilirsiniz çünkü yakın tarih artık çok da uzak değil! Yapay zeka ve robotların hükmü hakkında düşüncelere dalmak için tüm gerekliklere sahip bu kitap New York Times’da bestseller bile olmuş… Şiddetle tavsiye ediyoruz!

CategoriesListeler

Sen ne düşünüyorsun?