B

Bizden Okumuş Olmayın Ama…

Bu hafta epey gıybetli bir haftaydı. Artık 12. ayın ağırlığı mıdır? Yoksa yine astrolojik mevzuların eteğinde miyiz? Bilemiyoruz… Fakat biz bu hafta yağacak olan kardan, gelecek olan doğal gaz faturalarına kadar pek çok şeyi çekiştirdik. Bi ileri bi geri konuştuk. Sonra amaaan dedik 3 günlük yaşlı dünya! Hem döngüsünü tamamlamasına hepi topu 30 gün kalmışken bize yakışmaz. Yaz gelsin söz yine Pollyanna yüreğimizi ortaya koyacağız!

Şimdilik biz en iyisi mi kendi vizyonumuza bakalım. Zaten bir yılda toplasan kaç Cuma var… Neyse onu bunu pek bilmeyiz ama bu hafta vizyonda tamı tamına 9 film var!

Sarı Sıcak

Fikret Reyhan’ın yönetmenliğini üstlendiği Sarı Sıcak 2. kez vizyona geliyor. Bu filmde endüstrinin yaygınlaşması ile meydana gelen olumsuz durumların değerlendirmesi yapılıyor. Konuya bakış açısı tüm bu sanayileşmenin kıskacında kalmış ve geleneksel şekilde ayakta tutulmaya çalışılan bir tarla ve göçmen bir aile üzerinden hikayeleştiriliyor. Kısacası farklı bir gelecek hayali kurmanın getirdiği zorluklar ile hep birlikte yüzleşme şansı bulacağımız bir yapım olduğunu söyleyebiliriz.

Çizgi Ötesi (Flatliners)

Bir Warner Bros. yapımı olur kendisi. Konusu bize korku, bilim kurgu ve dram üçlemesini aynı anda yaşatmak için organize edilmiş. 5 tıp öğrencisi “bi’ ölelim bakalım oralarda neler var.” diye kalp durdurma deneyi yapıyor. Fakat diğer tarafa gidip gelmek öyle boş beleş bir şey değil tabi ki. Artık verilecek paranormal hesapları var.

Yarını Yok (24 Hours to Live)

Başrolünde Ethan Hawke’ı gördüğümüz bu gerilimli aksiyon filmi, John Wick yapımı. Film bir kiralık katilin ölmesi ile başlıyor. 24 saat süreyle yeniden canlandırılan katil, hayatına mal olan insanlardan intikam almak için zamanla koşuşturmalı bir yarışa tutuşuyor. Kısacası filmde kim öle, kim kala bilinmiyor.

Tamircikler: Gizli Görev

Buyrun size minikler ve minnoş yürekli büyüklerimizi heyecanlandıracak bir animasyon filmi! Sadece çocukların görebildiği ve elinden her iş gelen, her çeşit elektronik arızayı bir çırpıda halledebilen minyon tamirciler birden hayatlarımıza dahil oluyor. Kanımızca animasyon alemindeki renkli ve sempatik karakterler her daim seviliyor. Çoluk çocuk yoksa bile yeğenle, kuzenle gidilir…

Aşka Geldik

Türk yapımsız vizyon takvimi olur mu? Ölen karısına verdiği söz sebebi ile yaşını başını almış olmasına rağmen oğlu Habib ile yaşayan Şükrü, yaşadıkları köye sosyolojik araştırma amacı ile gelen Alman araştırmacılar ile komedisi bol bir maceranın içine dalarlar. İşte bu kadar…

Jüpiter’in Uydusu

İlk prömiyerini Cannes Film Festival’i ile yapan Jüpiter’in Uydusu, “Belirli Bir Bakış Bölümü Büyük Ödülü” sahibi “White God” filminin yönetmeni tarafından çekildi. Suriye’den Macaristan’a kaçan 19 yaşındaki mülteci Aryan’ın dramatik geçmişini ve korkularını ekrana taşıyor. Sınırda dehşet dolu anlar yaşayan ve babasını kaybeden Aryan, hem ona ulaşmanın yollarını arayacak hem de götürüldüğü mülteci kampında yeni hayatının zorluklarını üstlenmek zorunda kalacaktır. İddialı bir yapıma benziyor, bizden demesi…

Geçmişteki Sır

Mutlaka bakmalık bir yapım daha… Yaşadığı genetik bir rahatsızlık sebebi ile Bosna Hersek yollarına düşen Ali, hiç bilinmeyen geçmişine dair izler aramaya koyulacak ve kendini hüzünlü bir hikayenin kollarında bulacaktır. Tabi bir de ona eşlik eden Hana var. Oyunculuklar daha fragmandan belli oluyor.

Aile Arasında

Gülse Birsel’in kaleminden çıkma bir film! Başrollerde Engin Günaydın (Fikret) ve Demet Evgar (Solmaz) var. İkili komik bir tesadüf ile tanışıyor ve Solmaz’ın kızı Zeynep o esnada Adanalı sevgilisinden evlenme teklifi alıyor. Aile arasında yapılacak bir nişan ve bir düğün için baba rolü oynamak zorunda kalan Fikret, nevrotik tavırları ve tedirginliği sebebi ile kendini zor bir hikayenin içinde buluyor.

Körfez

Emre Yeksan imzalı Körfez filmi 74. Venedik Film Festivali’nde bir prömiyer yapmıştı. Şimdi de vizyona aktı…

Eşinden boşanan Selim, yıllar sonra İstanbul’dan ailesinin yanına İzmir’e döner. Fakat İzmir’de onu eski hayatının izleri karşılar. Aynı zamanda körfezde gerçekleşen bir kaza sebebiyle şehirde yükselen garip koku vardır. Nasıl olduğu bilinmez ama Selim’in hayatı birden sapma yaşar. Yeni bir dünya ona yeni keşiflerin kapısını açar.

 

CategoriesVizyondakiler

Sen ne düşünüyorsun?