S

Sınırları Kaldıran Film: Bin Jip

Boş Ev - Bin Jip

Uzakdoğu sinemasının en iyi filmlerinden biri olarak gösterebileceğimiz bir film: Bin Jip. Başarılı yönetmen Kim Ki-duk’un Boş Ev anlamına gelen, 2004 yapımı bu filmi sizi yerçekiminden, insanlardan ve sıkıştığınız zaman yelkovanlarından kurtarıp hayali güzellikte geçen doksan dakika yaşatıyor.

Filmde motosikletiyle evlere el ilanı bırakan bir adam görüyoruz. Amacı o el ilanlarını akşama kadar almayan evleri belirlemek. Böylelikle boş olan bir eve girip geceyi orada geçirmek. Ama sandığınız kadar ürkütücü değil. Çünkü girdiği boş evlerde, evin bir üyesi gibi yemek hazırlayıp duş alıp yatsa da, çıkmadan önce minnet borcunu öder gibi çamaşırları yıkıyor, bozuk aletleri tamir ediyor. Her şey pürüzsüz ilerlerken birgün boş sanarak girdiği bir evin aslında boş olmadığını görüyor. Bir kadın ve o kadına hem duygusal hem fiziksel baskı kuran bir adam. Burdan sonrasına dair fazla spoiler vermeyelim. Ama film baştan sona Amerika filmlerinde göremeyeceğimiz manevi derinlikle bizleri sarıp sarmalıyor.

Yönetmenin başarısına gelirsek; Kim Ki-duk öyle bir yönetmen ki sinemanın tüm metaforik dehlizlerine uzanıyor. Tüm modern sinema kurallarını yıkıyor. Öyle özgün bir anlatımı var ki. Göstererek anlatıyor, anlatark gösterme zahmetine girmeden. Karakterleri hiç konuşturmuyor. Baştan sona sadece duygular ve bedenler konuşuyor ve bir an olsun sıkılmıyorsunuz. Bu konuşturmama durumu, belki de ilkelin ‘şimdiki modern’den daha modern olduğu duygusunu vermek içindir? Dil denilen iletişim aracının, nasıl yüksek duvarlar ördüğünü hatırlatmak içindir? Karakterlerin sözcüklerden koptuğu yetmezmiş gibi sonunda bir de yerçekiminden kopuyorlar. Onları, sınırlara bağlayan hiçbir sebep kalmayana kadar derinleşiyorlar. Film bittiğinde uzun süre etkisinden çıkamıyorsunuz.

İki sevgilinin tartıya çıkmasının ardından kamerada gördüğünüz ‘0kg’ gibi ayrıntılarıyla dehşete düşüren bir film. Mülksüzlüğe, sınırsızlığa, maneviyata bulaştıran cinsten, deli güzel. Hepimizin, kilitlerimizin açılmasını bekleyen birer boş ev olduğumuzu hatırlatan, muazzam bir yapım. İzleyin, izlettirin!

CategoriesEleştiriler

Sen ne düşünüyorsun?