B

Bratislava İçin Son Çağrı!

Slovakya’nın başkenti Bratislava ilginç yapıları, kültürel renkleri ve kese dostu seçenekleri ile şu güzel yılbaşı arifesinde tatile hasret bünyeleri kışkırtıyor da kışkırtıyor! Ne dersiniz, bi Bratislava yapalım mı?

Bu yazıda alternatif arayan gezginler için iç açan bir rota önerisi ile karşınızdayız! Norveç’e gücü yetmeyenleri de iklim konusunda tatmin etmeye aday olan Slovakya, “tüm Avrupa’yı gezdim ama orayı atlamışım” diyenler için adeta son çağrıyı yapıyor. Çok detaya girmeye niyetli değiliz ama şuraya birkaç ipucu bırakacağız. Gerisi size kalmış…

Biblo Gibi Şehir; Bratislava!

Viyana ve Macaristan’a sınır komşusu olan bu başkent her ne kadar bir Avrupa kenti olsa da pek gelişmiş bir yer değil. Böyle dedik diye gömmüş olmayalım çünkü Bratislava hala geleneklerine saplantılı olabilir ama medeniyetten de hiç uzak değil. Bu kentin öne çıkan özellikleri; heybetli ve tarihi heykelleri, nostaljik ve minik minik dükkanları ve de renkli mimari yapıları… Kısacası Bratislava biblo şehir diyebileceğimiz kıymetli lokasyonlardan biri… Ayrıca ulaşıma para vermeden yürüyerek fıtı fıtı gezebileceğiniz bir şehir! Yani kısacası diğer Avrupa ülkelerine göre eli öpülecek miktarda daha ucuz olan Slovakya, kurların kolesterolü tetiklediği şu günlerde içinden çift inci çıkan istiridye misali!

Galeria Hotel’e Dikkat!

Ah Galeria vah Galeria… Bu otel kalbimizi deldi geçti desek yeridir. Sıra dışı mimari görünümünün yanı sıra sanat adına hoş bir izlenim sunan yerlerden biri burası. İçerisinde aç bir cadı olsa bile Hansel ve Gretel gibi ölümüne dalınacak lokasyonlardan biri! Rengarenk dış tasarım içeride de hakimiyetine devam ediyor. Tahmin edeceğiniz gibi sahipleri de oldukça renkli karakterler. Oraya kadar yol yapmışken bir gecede 1000 story paylaşılacak bu eşsiz otelde konaklamak en doğal hakkımızdır. Hiç olmadı bizim hatırımıza bir selfie için uğrayın!

Başka Nerelere Gidelim?

Öncelikle Bratislava’yı gezmek için 2-3 gün tatmin edici bir zaman dilimi ama yıllık izniniz düşman çatlatacak kadar uzunsa bi Viyana’da iyi gider hani…

Bratislava’da mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri Bratislava Kalesi… Bu kale Viyana Kuşatması sırasında sıkı sıkıya direnen o meşhur kale ve giriş ücreti sadece 6€! Bunun yanı sıra şehrin kalbinin attığı Panska Caddesi üzerinde yürürken 13. yüzyılda inşaa edilen St. Martin’s Katedrali’nde br selfie çekinmeden geçmeyin. Çünkü bu katedral Beethoven Opus 123’ün ilk gösteriminin yapıldığı inci gibi hatıralara sahip yegane bir mekan. Son olarak yine Panska Caddesi üzerinde tarihin en eski eczanesine denk geleceksiniz. Yapının ilk günkü gibi korunduğu bu eczane 1600’lü yıllarda inşa edilmiş ve belki de bilinen ilk eczane olabilir.

Ulusal Slovak Tiyatrosu ve dev ejderha heykelli Michael’s Gate adlı yapılarda sizlere heyecan yaşatacak yerler arasında… Dileriz şu kısacık rehber ile sizi battaniye altından çıkarıp ucuz bilet arşınlatmayı başarabilmişizdir. Çok da düşünmeyin ve yola çıkarken bavula içlik koymayı ihmal etmeyin!

CategoriesSeyahat

Sen ne düşünüyorsun?