E

En Pahalı Karton Kutunun Hikayesi

20. yüzyıl pop-art sanatının en önemli isimlerinden Andy Warhol’un meşhur Brillo Kutuları’nın izini sürüyor ve dokunduğu hayatlara bir belgesel ile göz atıyoruz: Lisanne Skyler’ın yönettiği Brillo Box!

Belgesel, yönetmenin yaşadığı çok önemli bir olayı anlatıyor aslında bizlere… Lisanne Skyler’ın çok şanslı bir çocuk olduğunu söyleyebiliriz; çünkü ailesi zamanında hobi olarak sanat koleksiyonerliği yapıyormuş. Bol bol galeri, müze geziyor ve keşfettikleri yeni sanatçıların eserlerini satın alarak evlerinin duvarlarını süslüyorlarmış. Keşfettikleri her yeni eser için önceden aldıkları başka bir eseri satıyor ve hem kâr ediyorlarmış hem de evleri sürekli başka sanat harikalarıyla doluyormuş!

Yıl 1969’da ise, Andy Warhol’un Brillo Kutuları’ndan birine rastlıyorlar ve sadece 1000 dolara satın alıyorlar. Brillo Kutuları o dönemin en çok ses getiren üretimlerinden biri. Brillo, aslında bir temizlik ürünü markası. Warhol bu ürünleri alıyor, kutularının replikalarını yapıyor ve sergilemeye karar veriyor. Amacı ise dönemin tüketim çılgınlığını ve sanat piyasasını eleştirmek… Ama kendisi de bi’ o kadar eleştiriye maruz kalıyor. Skyler’ın ailesi aldıkları kutuya bir de Warhol’un imzasını attırıyor. Yönetmenin minicik bir bebekken kutuyla pek çok fotoğrafı var ve bunları seyirciye sunuyor… Daha sonra ise bu kutuyu da başka bir tablo almak için ellerinden çıkarıyorlar. Brillo Kutusu’nun yolculuğu da böylece başlamış oluyor… Kutu daha sonra tam 3 milyon dolara alıcı buluyor! Bu olay üzerine Skyler ailesinin yaşadığı duyguları tahmin etmek zor değil…

Yaklaşık 40 dakika süren ve bol keyifli bu mini belgeseli mutlaka izlemelisiniz!

CategoriesEleştiriler

Sen ne düşünüyorsun?