B

Bu Potalara Smaç Basmaya Kıyamayacaksınız!

Basketbol sevmeyenleri bile sanatsal görünüşüyle kendine hayran bırakacak basket sahaları Daniel Peterson’ın fikri… Üniversite yıllarından beri basketbolla yakından ilgili olan Peterson, şu an aktif olarak NBA takımı Memphis Grizzlies’de çalışıyor. Peki ya basket sahalarını birer sanat eserine dönüştürme fikri nereden gelmiş?

Daniel Peterson basketbolla yakından ilgilendiği için, çevresindeki hasarlı sahaları ufak ufak tamir etmekle işe başlamış. Zemindeki çatlakları doldurmak, silinen saha çizgilerinin üzerinden tekrar geçmek gibi… Bunları yaparken, işin bu kadar büyüyüp sahaların bu kadar güzel görünümlere kavuşacağını tahmin ediyor muydu bilmiyoruz ama iyi ki de büyümüş diyebiliriz!

İlk olarak yerel sanatçı Anthony Lee’nin yakınlardaki bir basket sahasını tekrar elden geçirdiğini öğrenen Daniel Peterson hemen işe koyuluyor ve sanatçıyla iş birliği yapmaya karar veriyor. Anthony Lee üzerinde çalıştığı gri zeminli eski sahayı sanat eserine dönüştürürken Daniel Peterson da Lee’ye yardım ediyor ve birlikte gri zemini pembe ve mavi renklerlerle canlandırıyorlar…

Anthony Lee ve Daniel Peterson’ın bu iş birliği “Backboard Projesi”nin kapılarını açan ilk adım oluyor. Daha çok yerel sanatçılarla çalışmayı tercih eden Peterson, bunun sebebini yerel sanatçıların bölge halkıyla olan bağlarıyla açıklıyor. Bölge halkıyla yakından ilişkili olan sanatçıların ortaya çıkaracakları işte daha başarılı olacağına inanan Daniel Peterson, bu konuda hiç de haksız sayılmaz!

Memphis’ten çıkan proje şimdilerde St. Louis’den Los Angeles’a kadar uzanmış durumda…

Sahaları daha yakından incelemek isterseniz Project Backboard’ın instagram sayfasını buraya bırakıyoruz:

https://www.instagram.com/project_backboard/

CategoriesSpor

Sen ne düşünüyorsun?