G

Game of Thrones Gibi Ama Değil

Gönüllerimize demirden bir taht kurmuş Game of Thrones’un (pun intended) yazarı G.R.R. Martin’in yakın zamanda yeni bir kitabı Türkçe’ye çevrilip yayınlandı. “Buz Ejderhası” isimli bu çocuk kitabında küçük ve cesur bir kız olan Adara’nın maceralarını takip ediyoruz. Aslında kitap ta 1980’de yazılmış ve zamanında yetişkinler için düşünülmüş. Sonradan yayıncılar, “Gel bunu çocuk kitabı yapalım,” demiş de 2007’de illüstrasyonlarla birlikte son halini almış.

Şimdi Epsilon yayınlarından Türkçe olarak da okuyabiliyoruz. Çok da güzel bir baskısı var kitabın. Ejderha severlere, Game of Thrones hissi veren bir dünyada dolaşmaya doyamayanlara ilaç gibi gelebilir. Hayranların deli spekülasyonları olduğunu da duymuşsunuzdur belki, bu kitabın hikayesini Game of Thrones’a bağlamak için en küçük ayrıntıyı bile göz ardı etmiyorlar. Gerçi Martin kendi bloğunda açık açık söyledi, bunlar ayrı dünyalar diye. Biz yine de Amerika’nın Tolkien’i olarak anılan G.R.R.Martin’in bu kitabını az çok Yüzüklerin Efendisi’nden önce gelen Hobbit olarak düşünebiliriz.

Buz Ejderhası’nın filmi için de çoktan kollar sıvanmış durumda. Warner Bros bir animasyon film olarak yine Game of Thrones’da kalem oynatan yazarlarla çalışmaya başlamış bile. Bakalım Martin’in cinayet ve cinsellikle dolup taşan işlerinden sonra bir çocuk kitabı nasıl görünecek ekranlarda.

Categoriesİnceleme

Sen ne düşünüyorsun?