P

Parka Giderken Çantaya Atmalık 5 Kitap

Güneşin yavaş yavaş yüzünü göstermeye başladığı ve sokakların kalabalıklaştığı bahar havaları sonunda geldi! Yeşile ve maviye hasret kaldığımız kış aylarından sonra örtülerimizi, termoslarımızı, biralarımızı alıp parklara ve sahillere inmeye başlayacağımız günler ise çok yakında. Bu küçük kaçamaklarınız için minimal boyutlarda bir kitap seçkisi hazırladık. Maksat çantanıza atın, kafanız rahat olsun!

John Fante – Toza Sor

Charles Bukowski’nin “Benim Tanrım’dı” diye bahsettiği John Fante’nin belki de en bilindik kitabı ile seçkimize başlıyoruz. Kitapta yazar olmaya çalışan bir gencin, gittiği barda tanıştığı Meksikalı bir kıza olan karşılıksız aşkı anlatılıyor. Okurken hem hüzünlendiriyor, hem de “Bu kadar da olmaz yahu!” diye isyan ettiriyor insana. Kitabın son sayfalarına doğru yaklaşırken ise aşk ve fedakarlık kavramlarını yeniden sorgulamaya başlayabilirsiniz, bizden söylemesi.

Vincent Van Gogh – Theo’ya Mektuplar

Ünlü ressam Vincent Van Gogh’un kardeşi Theo’ya on yedi yıl boyunca yazdığı ve deyimi yerindeyse “içini döktüğü” mektuplardan oluşan kitap, sanatseverleri bambaşka diyarlara götürüyor. Sanatçının resim tekniğinin yanında özel hayatına dair pek çok şeyi de öğreniyoruz. Böylece Vincent sıkılmanıza izin vermeyip, büyülü ve renkli bir dünyanın kapı aralığından size göz kırpıyor.

Aslı Erdoğan – Kabuk Adam

Bir bilim kadını iş seyahati sebebiyle Karayipler’e gidiyor ve kendini bir gettoda daha önce hiç tahmin etmeyeceği tarzda bir ilişkinin ortasında buluyor. Kimi zaman korkuyla kimi zaman cesaretle ama en çok da tutkuyla yaşanan bu ilişki, size sıcak yaz günlerini ve kalbi pır pır ettiren heyecanları özletecek.

Chuck Palahniuk – Tıkanma

Tıp fakültesinden atılan ve restoranlarda boğulma numarası yaparak para kazanmaya çalışan bir adamın hayatına şahit oluyoruz. Muhtemelen okuduğunuz diğer romanlara hiç benzemeyecek. Hayata çok farklı bir pencereden bakan bu adamın söylemleri hem şaşırtıcı hem de komik. Yeraltı edebiyatını sevenler için oldukça akıcı ve eğlenceli bir kitap olduğunu söyleyebiliriz.

Andy Weir – Artemis

Sadece çok zengin turistlerin ya da milyarderlerin rahatça yaşayabildiği bir şehir düşünün… Hem de Ay üzerinde! Yeterli parası olmayanlar için korkunç bir şehir Artemis. Karakterimiz de daha çok para kazanabilmek için bu teklifi kabul ediyor ancak kendini hiç beklemediği olayların merkezinde buluyor. Kitap aynı zamanda Goodreads kullanıcıları tarafından 2017 yılının “En İyi Bilimkurgu Romanı” seçildi.

CategoriesListeler

Sen ne düşünüyorsun?