K

Koca Bir Dehliz: Çin Edebiyatı

Edebiyat koca bir dehliz, okunacak çok fazla kitap çok fazla yazar var. Yani öyle ben kendime göre bir şey bulamadımcıları pek de ciddiye alamıyoruz. Yine de Gerekeni Yap olarak size öneriler sunmaktan vazgeçmiyor ve bugün de rotamızı her zaman kendinden söz ettirmeyi başaran Çin’e çeviriyoruz! Çin Edebiyatı’nın mutlaka okumalısınız dediğimiz kitaplarını aşağıda sizler için derledik. Yazması bizden, okuması sizden. Buyursunlar…

Lu Xun – Bir Delinin Güncesi

Yazarınn 1918’de yayımladığı ilk hikayelerinden olan Bir Delinin Güncesi yaşadığı dönemin toplumsal ve siyasi değişimlerinden pek tabii ki nasibini almış durumda. Çin toplumunun yaşadığı çalkantıların kimlik üzerindeki kargaşasını anlatırken takındığı üslup ise hikayeyi okuttukça okutuyor. Hikayenin konusundan biraz bahsetmek gerekirse, ana kahramanın yamyamlık ile kafayı bozup etrafındaki herkesi yamyam sanması üzerine gelişen olaylar diyebiliriz. Bu oldukça ilginç, oldukça keyifli kitabı mutlaka okumalısınız!

Anchee Min – Çin’in İncisi

Çin asıllı Amerikalı yazar Anchee Min, özellikle Mao Zedung’un eşi ile ilgili yazdığı biyografik kitaplarla adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır. Ancak bugün burda bu kitaplardan bahsetmeyeceğiz. Çin’in İncisi, hayatları birbirinden çok farklı olan iki kadının her şeye rağmen yaşadığı dostluğu ve Çin’deki komünist devrimi sonrası dağılan hayatlarına rağmen aradaki bağı nasıl kopartmadıklarını anlatan harika bir roman. Savaşın ve sürgünün ortasında geçen evlilik, arkadaşlık, annelik gibi hayatın içinden konulara dair bir şeyler okumak isterseniz bu kitaba bir şans vermelisiniz.

Cixin Liu – Üç Cisim Problemi

2015 yılında “2015 Hugo En İyi Roman” ödülünü alan kitap, bilim kurgu romanlarını seviyorsanız tam size göre! Kitabın konusu ise oldukça merak uyandıran cinsten. Gizli bir proje için uzaylılarla iletişime geçmeye karar veren askeriye, uzaya sinyal gönderir. Fakat işler istedikleri gibi gitmez ve sinyali başka bir uygarlık alır. Dünya’yı ele geçirmek isteyen bu uygarlık ile işler iyice çığrından çıkar. Devamında ne olduğunu merak ediyorsanız kitabı okumaya başlamalısınız!

CategoriesListeler

Sen ne düşünüyorsun?