B

Bu Kışın Modası: Modern Sahlep

Burunlar kızarıp doğalgaz faturaları dert edilmeye başlandıysa buzlu içeceklerle vedalaşsak iyi olur. Bu kışın moda içeceği aromalı sahleple ufaktan kaynaşmaya başlayalım…

Bugün klasik tarçın ve süt tadının üzerine yapacağınız çikolata, meyve ve aroma eklemeleri ile bu nostaljik içeceği modernize eden birkaç tarif paylaşacağız sizlerle! Hem içiniz güzelce ısınsın hem de misafirlere jest yapın!

Tabii ki Muz

Malzemeler:

1 lt süt
2 muz
1 çorba kaşığı sahlep
Tarçın

Hazırlanışı:

Sahlepe en çok yakışacak meyvelerden biri muz… Öncelikle muz ve sütü blenderdan geçiriyor sonrasında üzerine sahlep ve tarçını ekleyerek bir tencere kaynatıyoruz!

Kaymaklı ve Damla Sakızlı

Malzemeler

1 lt süt
100 gr kaymak
1 yemek kaşığı sahlep
1 adet damla sakızı
Tarçın

Hazırlanışı

Bir meyve olmasa da damla sakızı memleketin tadı tuzu… Bu tarifte de yine süt ve kaymağı çırpıp üzerine damla sakızı, sahlep ve tarçın ekleyerek kaynatıyoruz. Hatta sonradan içine bir de bal atıyoruz harika oluyor!

Bitter Coco Sahlep

Malzemeler

200 gr bitter çikolata
1 lt süt
1 çorba kaşığı sahlep
Hindistan cevizi

Hazırlanışı

Evet evet sıcak çikolata sevenlere geleneksel bir yaklaşımda bulunuyoruz! Bu tarifte süt ve çikolatayı aynı anda eriterek kaynatıyor ve fokurdamadan önce içerisine sahlepi ekliyoruz ve diğerlerinden farklı olarak bunu tarçın değil de coconut ile süsleyerek yudumluyoruz.

CategoriesLezzet Keşfet

Sen ne düşünüyorsun?