İdeal Müziğin Üstadları: Digitalism

“Just for fun” niyetiyle yola çıkıp milyonları zıplatan şarkılara imza atan Digitalism ile bi’ sohbet ettik, bi’ sohbet ettik sormayın. Yeni albümün hemen öncesinde yaptığımız söyleşide sorduğumuz her soruyu çekinmeden cevapladılar.

Dışı gibi içinden de samimiyet akan grubumuz hem bu tatlı röportaj hem de yeni albümleri ile şu kışın soğuğunda bir kez daha içimizi ısıtmayı başardı. Bi’ de konser haberi gelirse değmeyin keyfimize!

Merhaba çocuklar, öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkürler. Bugünlerde neler yapıyorsunuz? Hayat nasıl gidiyor?

Biz teşekkür ederiz! Kuzey Amerika turnemize başlamak için Los Angeles’a geldik. Hayat harika gidiyor, yaşadığımız şehir Hamburg’taki stüdyomuzu geliştirmeye çalışıyoruz, birçok parça ve prodüksiyon hazırlıyoruz son haftalarda… Birkaçı gelecek günlerde yayınlanacak. Oldukça verimli geçiyor, EP serilerimizi yayınlamaya başladığımızdan beri de epeydir aklımızda olan birçok fikri gün yüzüne çıkardık. Ama şimdilik buradaki işlerimize odaklanacağız. Bu sene ABD’deki ikinci turnemiz ve bu sefer yanımızda büyük canlı performans setupımız da olduğu için mutluyuz.

PR15M’e retro bir sound ile giriş yapıyoruz ve her şarkıyla birlikte bu hava değişiyor. Hepsinin kendine ait ve eşsiz bir tarzı var. Bunun ardında yatan fikir nedir?

EP’lerimiz 5K11GHT, Zdar C1u6 ve PR15M farklı sound yelpazemizi sergilemek için müthiş yollardı. Özellikle “PR15M” bunu yansıtıyor. Daha organik bir tona sahip, akordu bozuk gitar ve birçok arpej elementiyle tam anlamıyla yepyeni bir deneyim olan “Space Race” ile başlıyor, sonrasında “Glow” geliyor; O biraz daha elektronik, yenilikçi ve yine vokal örneği sergiliyor. Son olarak “Voll Beat” ile her şey birbirine giriyor, orada seyircilere seslenip hareket zamanının geldiğini bildiriyoruz! PR15M EP’si bizim çeşitli tarzlarımızı yansıtıyor ve ismini de ışıkların devasa bir piramit oluşturduğu sahne düzenimizden alıyor. Biz her daim aynı anda birçok müzik türüyle iç içeydik ve PR15M bunun bir başka örneği. Tam anlamıyla Digitalism.

Müziğe olan ilginiz ilk nasıl ortaya çıktı? Bir gün bu noktaya geleceğinizi düşünmüş müydünüz hiç?

Büyüme çağımızda müzikten büyülendik. Birçok farklı tarzda müzik dinliyorduk ve video oyunları oynayıp soundtracklerine aşık oluyorduk. Ayrıca çok fazla radyo dinlerdik ve her şeyi teybe çekip imkanlar el verdiğince kendi mixlerimizi yapardık. Sonra haftalık dans listelerinden şarkılar çalan bir program çıktı yerel bir radyoda. O zaman henüz 12 yaşındaydık ama bir şekilde bizi etkiledi ve bize yepyeni bir dünyanın kapılarını açtı… Ancak büyüdüğümüzde girebildik ama o kapılardan, gece kulübü dünyasının kapıları. Birlikte dj’lik yapmaya başladık ve sonuç olarak birlikte müzik yapıp dünyanın her yerinde turnelere başladık. Çok şanslıyız çünkü bunca yıldan sonra hala bunu yapıyoruz. Hiçbirini planlamamıştık, her şey kendiliğinden gelişti.

Her zaman bizi şarkılarınızla heyecanlandırıyorsunuz ve yeni albümünüzün 16 Kasım’da çıkacağına dair bir duyum aldık. 🙂 Bize birkaç ipucu verebilir misiniz? Örneğin kaç parçadan oluşacak ve kaydetme süreci ne kadar sürdü?

Teşekkürler ve evet, haklısınız! Çok yakında yeni müzik geliyor. İçinde bir süredir çaldığımız bir parça var ve yakın zamanda nihayet tamamlayıp masterını yaptırdık. Acayip bir şey! Ayrıca o kadar çok ilham geldi ki ikinci albümümüz için de birçok şey biriktirdik bu albümle birlikte. Oldukça hızlı gelişti aslında ama efsane oldu. Beklemede kalın!

Yeni albümle ilgili bir soru daha soralım o zaman. Ne kadar heyecanlı olduğumuzu görebiliyorsunuz sanırız. 🙂 Her şarkıyı zevkle ürettiğinizden eminiz ancak favoriniz var mı? Belki yaparken biraz daha farklı hissettiğiniz veya kaydederken farklı bir tarz kullandığınız…

Bizi en çok heyecanlandıran hangisi, söylemek zor… Her gün farklı bir favorimiz oluyor çünkü. Yaptığımız tüm şarkılardan dolayı gururluyuz.

Yeni albüm için turne planladınız mı? Sizlerle Türkiye’de görüşebilecek miyiz?

Şu an Kuzey Amerika turnesindeyiz ve yıl bitmeden birkaç konser için daha Avrupa’ya döneceğiz. Diğer her şey planlanma aşamasında… Umarız yakında Türkiye’ye geliriz!

Türkiye’deki hayranlarınıza söylemek veya eklemek istediğiniz bir şey var mı?

“Siz muhteşemsiniz.” (Kendileri söylüyor.)

CategoriesRöportaj

Sen ne düşünüyorsun?