D

Disney’e İlham Veren 5 Gerçek Yer

Çocukluğumuzdan beri büyük bir zevkle takip ettiğimiz animasyonlarda gördüğümüz yerlere hep özendik, acaba nasıl yerlerdir dedik, keşke gidebilsek oralara dedik… Meğer kimisine gerçekten de gidebilirmişiz, nereden bilelim? Bu seçkide sizlere Disney animasyonlarında gerçek hayattan esinlenilen 5 harika yer sıraladık, gelin beraber bakalım. Belki oralarda bir yerlerde karşılaşırız, belli mi olur?

Angel Falls

Angel Falls yani Melek Şelalesi Venezuela’da bulunan dünyanın en büyük şelalesi! Up filmine Paradise Falls (Cennet Şelalesi) olarak uyarlanan bu şelale için film ekibi önceden bölgeye giderek binlerce fotoğraf, çizim ve videoyla şelalenin adeta haritasını çıkarmış ve filme uyarlamış!

Mont Saint-Michel

Normandiya, Fransa’da yer alan adadaki manastır zaten Disney’e gerek kalmadan, tek başına da masallardan çıkmış gibi duruyor… Rapunzel’in kalesine ilham veren Mont Saint-Michel oldukça popüler ve her sene üç milyonu aşkın turist tarafından ziyaret ediliyor.

Hotel de Glace

Kanada’daki Quebec City’de bulunan buz oteli, Hotel de Glace’i görür görmez çağrışımını yapıyor bizlere… Frozen (Karlar Ülkesi) animasyonunda Elsa’nın kalesinin ilham kaynağı olan bu otelde filmin yönetmeni Chris Buck, film vizyona girmeden beş yıl evvel otelde kalarak mimariyi ve genel yapıyı incelemiş!

Neuschwanstein Şatosu

1886 yılında aktif kullanımına başlanan Bavyera’daki Neuschwanstein Şatosu’nun, Uyuyan Güzel’e ilham verme serüveni, Walt Disney’in bir Avrupa turu sırasında burayı ziyaret etmesiyle başlamış! Şato’nun büyüleyici atmosferinden etkilenen Walt Disney, Neuschwanstein’ı Uyuyan Güzel’e uyarlamanın yanında Paris ve Hong Kong’daki Disneyland’ların da merkezine koymuş.

Machu Picchu

“Şaşkın İmparator”da karşımıza çıkan, deniz seviyesinden yaklaşık 2500 metre yukarıda konumlanan Machu Picchu, dünyanın en turistik bölgelerinden biri. İnka kabilesinin İspanyol fethi sırasında terkettiği Peru’da bulunan bu yerleşim yeri, en sevdiğimiz animasyonlardan biri olan Şaşkın İmparator’un prodüksiyon ekibi tarafından yoğun bir şekilde incelenmiş…

CategoriesSeyahat

Sen ne düşünüyorsun?