Üç Tarafı Distopyalarla Çevrili Seçki

Yazımıza girerken önce bir şeyde anlaşalım, gelecekte ne olacağını hepimiz merak ediyoruz, değil mi? Hiç olmazsa aklımıza geliyor ara ara… Acaba teknoloji her gün biraz daha gelişme hızını sürdürecek ve ileride süper teknolojik şehirlerde, uçan arabalarla, hologramlarla falan mı yaşayacağız? Yoksa senaryo hiç de öyle olmayacak ve her şey sıfırlanacak, en başa mı döneceğiz?

Bu yazıda ikincisini ele aldık ve size gelecekten distopyaları anlatan üç şahane kitaptan bahsettik…

Yol

Cormac McCarthy’nin Yol’unda kendimizi her şeyin sıfırlandığı, canlı yaşamının oldukça düşük olduğu bir dünyada buluyoruz. Bir baba ve oğlunun, ulaşmaya çalıştıkları yere giderken başlarından geçenleri anlatan Yol’da, ne karakterlerin ne de yerlerin bir ismi yok… Hatta dünyaya ne oldu da bu duruma geldik, onu da bilmiyoruz. Cormac McCarthy diğer birçok şey gibi bunu da okurun kendi hayal gücüne bırakmış durumda. 2006 yılında piyasaya sürülen kitabımız, 2009 yılında başrolünde Yüzüklerin Efendisi’nin Aragorn’u Viggo Mortensen’in oynadığı bir filmle beyaz perdeye de taşındı. Bu etkileyici romanın sizi distopik havasına çekeceğine eminiz, bir şans verin!

Tüm Sırların Sahibi Kız

Listemizin ikinci romanı da M. R. Carey’den yine aynı isimde bir filme de sahip olan Tüm Sırların Sahibi Kız. Filme uyarlama diyemeyiz zira filmin senaryosuyla kitap aynı zamanda yazılıyor ancak tabii ki neredeyse her zaman olduğu gibi kitabın anlatımı çok daha güçlü. Gelecekte bir tarihte geçen kitabımızda insan ırkının büyük kısmı, 20 sene öncesinde, Ophiocordyceps unilateralis adında bulaşıcı, virüslü bir mantar türü yüzünden dünyadan siliniyor. Virüsün bulaştığı kişiler “acıkmış” denen zombilere dönüşüyor. Fakat bir grup çocuk bu virüse rağmen hala beyinsel fonksiyonlara sahip ve hikaye de çoğunlukla o çocuklardan biri olan Melanie ve hastalığa tedavi bulmaya çalışan Dr. Caldwell etrafında geçiyor.

Silo

Yazar Hugh Howey’nin 2011 e-kitap olarak yazdığı kısa öykü olarak yazdığı “Wool”un patlama yapmasıyla devamı gelen ve üçlemeye dönüşen serinin ilk kitabı Silo. Bu distopyada dünya zehirli bir gazla kaplıdır ve insanlar yerin altında 144 katlı bir siloda yaşarlar ve dünyayı silonun en üst katındaki ekranlardan izlerler. Kitap büyük oranla, Silo’nun şerifi Holston’ın hikayesinin etrafında şekilleniyor ve Silo’nun sırlarına ışık tutuyor! Wool serisi Silo’nun ardından, 2. kitabı “Vardiya” ile devam edip üçlemenin sonuncusu “Toz” ile yapbozu tamamlıyor. Kitabın beyaz perde hakları da 20th Century Fox’a satıldı ve “Prometheus”, “Gladyatör” ve “Marslı” gibi filmlerin yönetmeni Ridley Scott da serinin filmini çekmeye hazırlanıyor…

CategoriesListeler

Sen ne düşünüyorsun?