Ütopik toplum anlayışının antitezi olarak kullanılan Yunanca kökenli distopya, bildiğiniz üzere otoriter ve baskıcı sistemi ifade ediyor ve bazılarımız bu öykülerde kaybolmaktan pek keyif alıyor. O sebeple bugün kötü bir hayatı ve olumsuz gelecekte geçen hikayeleri konu alan 3 nadide kitabı sizler için seçkiledik…

Cesur Yeni Dünya, 1984, Otomatik Portakal gibi klasikleşmiş distopik kitaplar dışındaki bu önerilerimizle ortamlarda bolca hava atabilirsiniz!

Başlat – Ernest Cline

Ernest Cline’ın akıcı üslubu ve ince eleyip sık dokuduğu 2044 yılında geçen romanı Başlat’tan sizlere spoiler vermeden biraz bahsetmek istiyoruz. Distopik bir dünyada yaşayan insanların o dünyadan kaçabilmeleri için tek seçenekleri “OASIS” adında sanal bir dünyaya gitmek ve orada yepyeni bir hayata başlamaktır. Her ne kadar sanal olsa da olaylar sanal dünyanın sahibi James Halliday öldüğünde ve bir vasiyet bıraktığında çığrından çıkar ve asıl mücadele o zaman başlar. Kaçmanın çözüm olduğunu düşünenler için harika bir kitap!

Biz – Yevgeni İvanoviç Zamyatin

Yazarımız Yevgeni İvanoviç Zamyatin 1984 kitabı yazarı George Orwell ve Cesur Yeni Dünya kitabı yazarı Aldous Huxley’e öncülük etmesinin yanı sıra “Biz” adlı kitabıyla da distopya türünün ilk örneklerinden biridir.

26. yüzyılda geçen bu romanda ise insanın kendi doğalından ve kendi benliğinden koparılıp, teknoloji ve bürokratik devletin baskısı altında bizleşmesinden bahsediliyor. Kişiselliğin olmadığı, devletin sana verdiği numaralarla yaşadığın bir ortam… Yeterince ilginizi çektiyse okunacaklar listene eklemekten çekinmeyelim…

Mülksüzler – Ursula K.Le Guin

Bilim kurgu ve fantezi romanlarının en önemli yazarlarından kabul edilen Amerikalı yazarımız Ursula Le Guin, başta Hugo ve Nebula olmak üzere birçok ödülün sahibidir.

Romanımızda iki farklı dünya yaşanıyor. Anares Odo ve Urras… Anares Odo dünyası isimlerini toplumlarının kurucusu Odo’dan alan, kendilerine Odocu diyen bir toplumdur. Burada yaşayan Shevek’in Urras’a gitmesi ve oradaki farklı hayatı keşfetmesiyle evrilen bu hikakeyi okurken zamanın nasıl geçtiğini anlayamayabilirsiniz.

CategoriesListeler

Sen ne düşünüyorsun?