4

42’nin Etkileri Devam Ediyor!

“Uzay benim için her zaman bilinmez olmuştur, filmleri, bilim kurgu romanları, Arthur C. Klark ve Tanrı’nın arabaları” repliğini benimseyenler bu yazımız sizin için olabilir!

Evrenin sırrını, uzayda hayatta kalma yöntemlerini ve daha nice genel kültür bilgisi öğrendiğimiz “Otostopçunun Galaksi Rehberi” kitabına biz her zaman aşinayız. Kimileri okurken saçmalık olarak nitelendirse de, bugüne kadar ki çoğu şeyi etkileyecek kadar dolu bir romandır kendisi.

Adams’ın İngiltere’yi geride bırakıp, otostop çekerek Avrupa’yı gezmesiyle başladı her şey. Avusturya, İtalya, Yugoslavya ve Türkiye’yi gezdiği seyahatte, kafasında Otostopçunun Galaksi Rehberi yavaş yavaş kurgulanmaya başlamıştı.

Kitabı önce radyo oyunu olarak yazdı. Bu radyo yayınlarında büyük bir başarı elde etti ve büyük iş teklifleri almaya başladı. Bunlardan biri de bizim çok sevdiğimiz “Doctor Who” dizisinin senaryo müdürlüğü işiydi. Evet evet bu mükemmel adam Doctor Who’un 2 sene senaryo müdürlüğünü yaptı. (Bu bölümde gözlerimizden kalpler fışkırıyor!)

Mizah ve bilim kurgunun en güzel birleşmesi olan kitap, bir çok şeye ilham oldu. Yine canımız, cicimiz Radiohead’in “Paranoid Android” şarkısı da bu kitaptan esinlenerek hazırlandı. Hayatın, evrenin ve her şeyin cevabının 42 olduğunu öğrendik. İnanmıyorsanız bakın. Ayrıca DW dizisinde “42” adlı bir bölüm var. Bölümde Doktor’un gemiyi kurtarmak için 42 dakikalık zamanını nasıl kullandığını izliyoruz.

Kitabın günümüz yaşantısına etkileri o kadar ilginç ki… Örneğin 25 Mayıs “Dünya Havlu Günü” de Douglas Adams sayesinde hayatımıza girdi. Galaksiyi karış karış gezenler için oluşturulan Otostopçunun Galaksi Rehberi’nin konsepti aslına bakarsanız, bugün bizim kullanamadığımız Wikipedia’nın ilham kaynağıdır mesela….

Douglas Adams’ı aklımıza getirip yazmamıza vesile olan, yine Adams kitabından uyarlan bir dizi olduğunu da belirtelim. Keşif ağımıza düşen “Dirk Gently”, geniş ufuklu bir komedi-bilim kurgu-dedektiflik dizisi. Bilmeyenlere tavsiyemizdir, işte tavsiyemiz…

Bu arada, DON’T PANIC!

Categoriesİnceleme

Sen ne düşünüyorsun?