Aldığımız nefesin emektarları, güneşten beslenen ve sarılınca insana güçlü bir enerji veren yeryüzünün yapı taşları ağaçlar! Henüz keşfedilmemiş belki de milyonlarca türü var ve tabi bir de dünyanın en nadide en tuhaf ağaçları…

İşte bu yazımızda yeşili doğayı seven, bitki meraklısı okuyucularımız için gezegenin en tuhaf ağaçlarını derledik. Hem hikayeleri hem de görünüşleri ile yüreğinize yapraklar döküleceği kesin!

Wollemi Ananas Ağacı

Bu ağaç dışarıdan bakınca sıradan alelade bir ağaç gibi duruyor ama aslında kökleri taa dinozorlar devrine dek uzanıyor. O dönemden günümüze uzandığına dair güçlü kanıtlar var ve hatta bazı fosiller dahi bulunmuş. Avustralya ise anavatanı! Ne hoş…

Ejder Ağacı

Tıpkı bir kirpiyi andıran bu nadide ağacımızın geçmişi ise 1500 yıl öncesine dayanıyor ve kendisine Kanarya Adaları’nda rastlamak mümkün. Mitolojik bir değere sahip olan Ejder Ağacı kesildiğinde gövdesinden kırmızı bir sıvı akıyor ve bunun Herkül’ün kanı olduğuna inanılıyor.

Ta Prohm İpek Ağacı

Sıradaki ağacımız ise Kamboçya’dan katılıyor aramıza. Kökleri yılan gibi tapınakları saran ve toprağa değmeden beslenebilen bu İpek Ağacı, her yıl yüzlerce turistin ziyaret ettiği Ankhor Wat tapınaklarında nefesleniyor ve görenleri bir bir büyülüyor.

Hayat Ağacı

Herkesin fıtı fıtı dövmesini yaptırdığı ve artık bir sembol haline gelen Hayat Ağacı gerçekten de var ve kendisinin eşi benzeri de yok! Öyle ki bu ağaç Bahreyn’deki bir çölün ortasında tek başına 400 yılı devirmiş durumda. Daha daha uzun ömürlü olsun hatta etrafa mini mini yavrular bile koysun isteriz.

Pirangi Ağacı

Bu ağaç ise kendi başına tam 8500 metrekarelik bir alanı kaplıyor yani bildiğiniz dünyanın en yayık ağacı olabilir. Kendisi Brezilya’da yer alıyor ve görüntüsüne bakıldığında tamamen köklerden oluşuyormuş gibi hissediliyor. Tek başına yılda 8000 meyve veren bu eşsiz bitkinin meyvesi ise bir tür ceviz. Ayrıca tamamını tek bir fotoğraf karesine sığdırmak imkansız ötesi!

CategoriesSeyahat

Sen ne düşünüyorsun?