E

Emile Zola’nın Tokadı

Fransız natüralist yazar Emile Zola, yazdığı kitaplarla sadece dünya klasiklerine değil kalbimize de girmeyi başarmıştı. Özellikle “Meyhane” kitabıyla dikkatleri üstüne çekmişti bile… Şimdi de kısa bir inceleme ile kalemimizin hemen ucunda!

1887’de 37 yaşındayken yazdığı kitabında hayatın acımasızlığını tüm gerçekliğiyle gözler önüne seriyor yazarımız. Anlayacağınız bu kitap biraz canınızı yakabilir. Öyle ki roman yazıldığı dönemde Fransız yazarları birbirine düşürmüş, tartışmalara neden olmuş. Meyhane, 1900 yılında Antonie tarafından tiyatro haline getirilerek sahneye konulmuş ve ardından 1956 yılında René Clemént tarafından filmi yapılmış.

Kitapta kenar mahallede yaşayan bir işçi ailesinin gün geçtikçe iç acıtan çöküşü okuyanlarda derin izler bırakıyor. Sevgilisi Lantier ile birlikte Paris’in kenar mahallelerinden birine yerleşen ve bir çamaşırhanede çalışmaya başlayan Gervaise Macquart’ın hikâyesini tüm acımasızlığıyla anlatıyor. Zola bu kitap için “Kitaplarımın en dürüstü” diyor vakti zamanında.

Hayatın bütün kötü yanlarını göstermesine rağmen kitap, insanı kendine fazlasıyla bağlamayı ve merak uyandırmayı başarıyor. Dünya klasikleri içinde kesinlikle okunması gereken eserlerden biridir kendisi. Bu arada Zola, kitap bittiğine üzülmeyelim diye devamı niteliğinde “Nana” adında bir roman yazmayı da ihmal etmemiş.

Categoriesİnceleme

Sen ne düşünüyorsun?