K

Kültür Sanat Diyarının En Güzel Festivalleri

Palto

Eskişehir‘in neden sanat ve kültür şehri olduğunun en büyük cevabı; sürekli düzenlenen sanatsal etkinlikler, festivaller, konserler ve fuarlar!

Bahar ayı geldiğinde tüm şehir konserlere gider, festivallere katılır, tiyatrolarda buluşur… Kültür ve sanat anlamında okurken kendini geliştirmek isteyen öğrenciler için resmen cennettir. Türkiye’ye gelen birçok büyük oyuna ev sahipliği yapar ve genel olarak Eskişehir bu etkinliklere hep imkan sağlar. Üstelik bir öğrencinin ayırabileceği kadar cüzi miktarlarla bunu gerçekleştirir.

Hepsi olmasa da Eskişehir’de düzenlenen ve en çok öne çıkan etkinlikleri derledik:

Uluslararası Eskişehir Film Festivali

Uluslararası Eskişehir Film Festivali

Mayıs ayında yaklaşık iki hafta süren bir etkinlik. Özel festival filmlerinin gösterimi bu hafta çeşitli salonlarda gösteriliyor ve çokça rağbet gördüğü için önceden almadığınız takdirde bilet bulmakta zorlanıyorsunuz.

Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası

Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası

Eskişehir’in uzak bir bölgesinde bulunan Yunus Emre Köyü’ne bu hafta nostaljik tren yolculuğu yapılır ve tren o hafta, festivalin ilk günü için Yunus Emre Köyüne hareket eder. Yunus Emre’yi anma etkinlikleri yapılır. Dönem tam olarak Mayıs ayına denk gelir.

Eskişehir Opera ve Bale Günleri

Eskişehir Opera ve Bale Günleri

Eskişehir Senfoni Orkestrası ve dünyaca ünlü çeşitli opere gösterileri bu günlerde buluşuyor. Bilet bulması zor Eskişehir etkinliklerinden. Hem öğrenciler tarafından hem de şehrin yerlileri tarafından çok ilgi görüyor.

Eskişehir Sokak Festivali

Eskişehir Sokak Festivali

Adalar etrafında, konserler, kürek yarışları ve çeşitli etkinliklerle gerçekleşir ve tüm şehir etkinliklere katılır.

Bahar Şenlikleri

Bahar Şenlikleri

İki üniversitede de arka arkaya birçok konser olur. Bu konserlere her iki üniversitenin öğrencileri de birbirlerinin kampüslerinde katılır. Bu sebeple Eskişehir Bahar Şenlikleri aşırı eğlenceli ve coşkulu geçer. O dönemlerde sınıflarda ders yapacak öğrenci bulmak da kolay olmaz tabii.

Palto Film Festivali

Palto Film Festivali

Buradaki palto, Gogol’un Palto’sundan çok, kışın ortasında hava – 10 derece iken Palto Film Festivali için Anadolu Ünivesitesi’ne giden öğrencilerin paltosu olmalı. Çok kaliteli filmlerin gösterimi yapılan festivalde; her sene üşümek, donmak pahasına da olsa kaçırmadan herkes bilet bulmak için yarışıyor.

CategoriesEtkinlik

Sen ne düşünüyorsun?