P

Park Kültürü Diye Bir Şey Var

Eskişehir

Eskişehir’in parklarında uzun bir yürüyüşe çıkalım!

Eskişehir her ne kadar dondurucu soğuklarıyla ünlü olsa da asla ve asla halkının vazgeçemediği şey parklarda yürüyüş yapmak. Bu konuda şanslılar çünkü şehir gerçekten de uçsuz bucaksız parklara ve geniş yürüyüş alanlarına sahip. Hatta içinde yapay deniz olan bir parkı bile var. Kuğular, kuşlar, evcil hayvanı, yabanisi… hepsi bir arada huzur içinde yaşıyorlar. Tıpkı New York Central Park’a sandviçini alıp öğlen yemeğine çıkanlar gibi Eskişehir’de de yemeğini, gazetesini, dergisini alan kendini parka atıyor. Gencinden yaşlısına bu böyle. Şehre bu enerjiyi veren en büyük sebeplerden biri de bu oluyor.

Şimdi Eskişehir’i henüz keşfetmemiş olanlar için mutlaka gitmesi gereken parklarından bahsedeceğiz.

Kent Park

Kent Park

Kent Park içerisinde birkaç restoran bulunduran, ayrıca halkın yazın serinlemek için girdiği yapay bir plaja sahip, yemyeşil bir düzlükten oluşan parkı… Köprüler, yürüyüş yolları, deniz kenarı… ne ararsanız burada bulacaksınız.

Sazova Parkı

Sazova Parkı

Sazova içerisindeki Masal Şatosu ile ünlü. Korsan gemisi, bilim tüneli, masal şatosu ve doğası ile eşi benzeri olmayan bir park. Kuğulara yem verirken elinizi korumayı ihmal etmeyin. Evet, ısırabiliyorlar. 🙂

Yunus Emre Parkı

Yunus Emre Parkı

Bisikletinizle mutlaka turlamak isteyeceğiniz bir park. Üstelik Tarihi Odun Pazarı Evleri’nin çok yakınında. Bu parkta turlayıp Odun Pazarı Evlerine çıkabilirsiniz.

Kanlıkavak Parkı

Kanlıkavak Parkı

Eskişehir’in en güzel ama bir o kadar da en saklı parkı. Turistlerin pek bilmediği için uğramadığı ama içerisinde türlü güzellikleri bulunduran bir yer burası. Ortasından Porsuk Nehri geçiyor ve çok güzel bir yürüyüş yolu var. İsterseniz nehirde balık da tutabiliyorsunuz.

Eğitim Gönüllüleri Vakfı Atatürk Parkı

Eğitim Gönüllüleri Vakfı Atatürk Parkı

Ne mevsim olursa olsun rengarenk ağaçları ile sizi karşılacaktır. Derin bir nefes alıp koşmak için eşsiz bir park.

Şelale Park

Şelale Park

Tüm Eskişehir’e tepeden bakmak ve Eskişehir’in tüm güzelliklerini görmek için Şelale Park’a mutlaka gidin. Büyüleyici manzaranın tadını çıkarın ama hava soğuksa mutlaka bir fincan salep için.

Adalar

Adalar Caddesi

Adalar’da bir çay içmeden, Porsuk Nehri’nin kenarında bir fotoğraf çektirmeden Eskişehir’den gitmek olmaz. Sokağı ikiye bölen nehrin sağ ve sol şeridinde dizilmiş öğrenci kafeleri ve nehrin kenarında birbirleriyle sohbet eden insanların mekanı Adalar. Eskişehir’in en ikonik ve öğrencilerin takılmayı çok sevdiği bölgelerinden.

CategoriesSeyahat

Sen ne düşünüyorsun?