1

1 Gün Boyunca Fillerle Dost Ol!

Ne hayvanat bahçesi, ne sirk ne de alay konusu… Bir fille yakınlaşmanın ve dost olmanın en doğal adresi olan Elephant Sanctuary’den habersiz kalmayın!

Afrika’dan Asya’ya dünyanın dev canlıları filler asırlardır gizemini koruyan bir yaşam sürdürüyor… Kimselere zarar vermeden! Ama insanoğlu yerinde durur mu hiç? Bu koca yürekli canlıları alıp çeşitli eziyetlerle mevzuyu paraya çevirmenin bin bir türlü yolunu bulmuşlar… İşte tam bu sırada “Elephant Sanctuary” adlı güzel platform harekete geçip onlara yeniden umut olmak için kolları sıvamış! Böyle bir güzellik dururken habersiz kalmak bize yakışır mı?

Keşke Her Yerde Olsa!

Elephant Sanctuary esasen sirk, turist taşımacılığı gibi vefasız yollarla kullanılan ve eziyet edilen filleri bu yerlerden satın alıp rehabilite eden bir topluluk… Tüm bu olanakları ise sizin bizim gibi duyarlı insanların bağışları ile gerçekleştiriyorlar. Hal böyle olunca sadece fillere kolayca rastlayabileceğimiz yerlerde faaliyet gösteriyorlar. Yani yoğun olarak Asya civarlarında!

Afrika’da mevzu zaten bu denli karışık değil, çünkü Safari denilen yöntemde aslında kafese kapatılan bizleriz ama Hindistan civarında bu durum mahalle aralarında çoluk çocuklara eğlence olmak için fillerin telef edildiği bir hale geldi. Asya’da bu konuda geri kalmıyor ve fillerin sırtına yerleştirilen banklarla turist taşımalığı yaparak onların hayatından ve özgürlüğünden çalıyorlar. Üstüne üstlük bu işin içinde bir de fillerin zincirlenmesi, aç bırakılması, çiftleştirilmemesi ve daha nice psikolojik ağırlık var.

Peki Bizim Elimizden Ne Gelir?

Her yıl yüzlerce Türk Tayland civarında plajları avlamaya ve ucuz tatilin dibine vurmaya gidiyor. Biliyoruz,bazıları bu masum fillere binmek için tomarla para da ödüyor. Bunun yerine Asya’daki hemen her ülkede yer alan doğal yaşam turu düzenleyen acentalarla iletişime geçerek işe koyulabiliriz. 40-50 $ civarında bir ödeme yaparak katıldığımız bu gönüllülük programı koca bir günü kaplıyor… Otelinizden fillerin kurtarılıp getirildiği Milli Park’a ulaşım ve öğlen yemeği de pakete dahil!

Bizlerden elde edilen bu ufak paralar birikip başka bir fili satın alabilecek miktarlara ulaştığında bir canlı daha evine dönme şansı buluyor!

Etme Bulma Dünyası!

Sabah 8’de başlayan gönüllü programı doğal alanda fillerle tanışmamızla birlikte renk kazanıyor. Daha sonra bakıcıların yönlendirmeleri ile onları beslemeye koyuluyoruz. Zaman nasıl geçti anlamadan bu devasa patilerin izinden civardaki nehirlere ve şelalelere doğru yol almaya başlıyoruz. Burada fillerle birlikte banyo yapıyor ve serinliyoruz. İşte tam bu esnada hem onları bu özgürlükten alıkoymanın pişmanlığı hem de onlara yine de el uzatabiliyor olmanın sevincini aynı anda yaşıyoruz.

İşte bu yakınlık filler ile aramızdaki dostluğun temellerini kuruyor ve daha önce insanlardan eziyet gören bu canlıların bizlere karşı yeniden güven beslemesine ve eski yaralarının kapanmasına destek oluyor! Yani “Elephant Sanctuary” kurulduğu ilk zamandan beri hem bizlere eşsiz bir deneyimin anahtarını uzatıyor hem de doğal döngünün devamlılığı için muhteşem bir inceliğe imza atıyor…

Sonuç olarak laf dönüp dolaşıp yine Justin Timberlake’e geliyor: “What goes around it’s comes around!” Öyleyse bir sonraki tatilinizi bunu da hesaba katıp planlayın…

CategoriesSeyahat

Sen ne düşünüyorsun?