S

Sürükleneceksiniz, Garanti Ediyoruz!

Deniz, kum, güneşi karşınıza almış fazlasıyla gevşemişken, sizleri biraz gerelim dedik ve “Algernon’a Çiçekler” kitabını masaya yatırdık! Sürükleyici ve bir o kadar da trajik hikayemizden bahsedelim öyleyse…

Kahramanımız Charlie, doğuştan düşük IQ’ya sahip biri. Zeka seviyesini artıracak deneylerin kusursuz adayı olur haliyle. Ve yapılan deneyleri kabul ederek büyük bir başarıyla zeka sınırlarını bir bir aşar. Ancak bir süre sonra Charlie’nin zekası normalin çok üzerinde seyreder. Sonrasında olacakları tabii ki söylemeyelim. ‘‘Algernon’’ ismi nereden geliyor diyenlere ise, bu deneyin test edildiği deney faresinin ismi olduğunu belirtelim.

Yazar Daniel Keyes, bu inandırıcı hikayeyi ilk kez 2000 yılında ‘‘Algernon, Charlie And I’’ adlı otobiyografik kitabıyla paylaşmış. Nasıl mı akıllara gelmiş? Keyes ‘‘yavaş öğrenenler bölümünde’’ hocalık yaparken bir öğrencisi yanına gelip ; ‘‘Mr. Keyes, I want to be smart.’’ demiş. Ve kıvılcımlar o dönem princeton üniversitesi moleküler biyoloji bölümününde yapılan zeka deneyleriyle ve yaşadıklarıyla birleşerek bu hikayeyi bizlere sunmuş.

Çok konuştuk, siz de bu gerçekçi öyküyü okumadan geçmeyin!

CategoriesTanıtım

Sen ne düşünüyorsun?