Çiçek Kadın Seçkisi: Frida Kahlo

Frida Kahlo denildiğinde akar suları durduran bir güruh var, sosyal medyada ya da çevrenizde mutlaka denk gelmişsinizdir. Peki neden olduğunu hiç düşündünüz mü? Gerek sanatı, gerek kişiliği ve verdiği bireysel mücadeleler, aşkını yaşayış şekli gibi pek çok alana bakıldığında bir çok insana ilham kaynağı olması gayet iyi anlaşılıyor aslında.

Bu yüzden biz de bugün biraz daha derinlere dalarak Frida’yı anlatan kitaplardan bir derleme yapmak istedik. Hem bilmeyenlere birer ışık olma umuduyla hem de bilenleri keyiflendirme isteğiyle. Çaylar kahveler hazırsa başlayalım!

Frida Kahlo: Kendi Gerçeğimin Resmini Yapıyorum – Christina Burrus

Türkçe’ye çeviri Elif Gökteke tarafından yapılmış olan kitap Frida Kahlo’nun hayatını anlatıyor Böyle anlattığımızda amaaan deyip sayfayı kapamanız ihtimaline karşı şimdiden belirtelim, bu sefer farklı! Kitap genel olarak Frida’nın 6 yaşında geçirdiği çocuk felcinden 18 yaşında genç bir kadınken kırılan bel kemiğine kadar yaşadığı ıstırapların kişiliğinin şekillenmesindeki etkilerinden bahsediyor. Okurken peçeteleri yanınızda ya da yakınınızda tutmaya özen gösterin, çünkü gözleriniz zaman zaman şıpırdamaya meyledecek…

Frida Kahlo Aşk ve Acı – Rauda Jamis

Ünlü duvar ressamı Diego Rivera ile yaşadığı aşkın dillere destanlığı sosyal medya sayesinde hepimizin bildiği bir gerçek haline geldi ve giderek sıradanlaştı. Oysa ikili arasındaki bu aşk, ya da daha doğru söylemek gerekirse Frida’nın Diego’ya olan hisleri ve bu hisleri yaşayış biçimi hiç de öyle yabana atılabilecek şeyler değildi. Bu yüzden Rauda Jamis bu kitabı yazarak Frida’nın hislerine gereken değeri ve övgüyü vermeye çalışmış. Kitap sürekli bir ötekileştirilmeye maruz kalan Frida’nın bununla nasıl başa çıktığını, yaşadığı tüm acı ve ıstıraba rağmen hayata nasıl çiçekleriyle tutunduğunu anlatıyor.

Frida Kahlo – Kelly Bautista

Şüphesiz Frida’nın kişiliğini ve hayatını yarattığı sanat eserlerinden ayıramayız. Zaten resimlerine bakan bir insan sanattan pek çakmasa bile yapılan işte bir gariplik olduğunun, ressamın bize bir şeyler anlatmak istediğinin farkına kısa sürede varır. İşte bu kitap tam da öyle anlar için hızır gibi yetişen cinsten. Frida’nın biyografisini yaptığı işlerle bağdaştıra bağdaştıra anlatan yazar, okuyucunun hem kaliteli ve keyifli zaman geçirmesini sağlıyor hem de Frida hakkında pek çok değerli bilgiyi öğrenmesini kolaylaştırıyor.

CategoriesListeler

Sen ne düşünüyorsun?