T

Tekrar Görüşmek Üzere Yaşar Kemal!

Yaşar Kemal

‘Stockholm’un karlı caddelerinde, Paris’in geniş meydanlarında, İstanbul’un her yerinde, lokantalarda, uçaklarda, trenlerde arabalarda avaz avaz türkü söyledik.’

Hep deriz ya ‘keşke şu isimlerle aynı dönemde yaşasaydık’ diye. İşte ‘o’ isimlerden aynı dönemde yaşadıklarımız da var, henüz kaybetsek de, aynı dönemi bölüştüklerimiz. Türk Edebiyatı açısından bu isimlerden biri Yaşar Kemal. Yakında, onu, ondan iyi tanıyan birinden okuyacağız. Zülfü Livaneli’nin; yakın dostu, ağabeyi bildiği Yaşar Kemal’i anlattığı ‘Gözüyle Kartal Avlayan Yazar Yaşar Kemal’ kitabı, Doğan Kitap etiketiyle 17 Şubat’ta raflarda yerini bulacak.

Livaneli ile Yaşar Kemal 44 yıllık arkadaş, Birlikte hayatın her türlüsünü görmüş geçirmişler; zorluklar, parasızlıklar, sürgünler, zulümler ve nihayet mutluluklar. Yeri gelmiş, en mutlu gününde Yaşar Kemal’in nikah şahidi olmuş, yeri gelmiş bir akşam üzeri Yaşar Kemal’in evinde kelamlarıyla yalnızlığını paylaşmış. Yaşar Kemal aramızdan ayrıldığında da geriye bir dünya dolusu anı kalmış. Zülfü Livaneli’ne de ağabeyi bildiği edebiyatımızın çınarı Yaşar Kemal’i, sevenlerine anlatmak düşmüş. Yaşar Kemal’i hatırlayınca aklından türküler geçen adam, tıpkı yoğun bakımdayken ona son türküsünü söylemesi gibi birçok anıyı, sohbetleri, türküleri bu kitapta bir araya getirmiş.

Yaşar Kemal, o güzel atlardan birine binip giden o güzel insanlardan. Yalnızca Türkiye’nin değil, 40 dile çevrilen eserleri ve sayısız ödülleriyle, tüm dünyanın usta yazarı. Aklımıza gelen anılarından biri de Paris’in Elysee Sarayı’nda, Cumhurbaşkanı Mitterrand’dan onur ödülü aldığı gün. Yanındaki diğer üç isimle birlikte: Joris Ivens, Elie Viesel, Federico Fellini. Onlar kadar usta, deha, zeki! Bize kalansa onun kaleminden dökülenler ve paylaştığı anılar. 17 Şubat’ta görüşmek üzere büyük yazar!

CategoriesTanıtım

Sen ne düşünüyorsun?