Geçtiğimiz yıllarda kapanan Penguen dergisi hem pek çok kültürel etki bıraktı jenerasyonumuzda hem de müthiş çizerlerin bilinirliğini arttırdı. Türkiye’de mizahın gidişatına yön verdi bir süre için çünkü koskoca dergi bir yandan da yeni yetmelere okul görevi görüyordu.

Dergiden çıkmış onca komedyenin isimlerini tek tek saymaya şimdilik nefesimiz yetmez. Bu günlerde adını farklı vesilelerle yeniden duymaya başladığımız bir ismi seçtik bile, ondan bahsedeceğiz; Yiğit Özgür!

Onun karikatürlerindeki  imzası ise kuşkusuz Hunililer. Başlarından hunileri eksik olmayan delirmiş karakterlerinin şanı ülkenin dört bir yanındaki gençlere yayılmıştır bu güne kadar. Şimdi ise hunililerin marifetleri tiyatro sahnesine taşınıyor. Yazarlığını Emre Özbay’ın yaptığı yönetmenliğini Ezel Akay’ın üstlendiği Hunililer oyunu iki perde ve otuz iki kısım. Akılları gitmiş geriye özgürlükleri kalmış karakterleri Bahar Kaplan, Bertan Dirikolu, Emre Kıvılcım, Güliz Gündüz, Hakan Eke, Hasan Eflatun Akay, Kerime Obenik, Merve Polat, Reşit Berker Enhoş ve Tufan Afşar canlandırıyor. Gerçeklik konusunda hiçbir kısıtlaması olmayan oyun akıl, masumiyet, merak, vicdan ve saçmalık gibi derin konuları didikliyor.

CategoriesKültür Sanat

Sen ne düşünüyorsun?