İçimizdeki Şeytan - Sabahattin Ali - Kitap

Sabahattin Ali hakkında çok şey duymuşsunuzdur. Yaşamı, romanları, şiirleri, öğretmenliği, gazeteciliği… Geniş bir dünya, keşfedilecek bir evren Sabahattin Ali.

Birçok insan onu ‘Kürk Mantolu Madonna’ kitabından tanısa da ben bu yazımda ‘İçimizdeki Şeytan’ kitabını tanıtacağım.

1940 yılında yayımlanan ‘İçimizdeki Şeytan’ o dönemde milliyetçiler tarafından çok fazla tepki toplamış, Sabahattin Ali ölüm tehditleri almıştır. Roman edebi açıdan değerlendirildiğinde türünde ‘kusursuz’ olarak nitelendirilebilir.

Macide ve Ömer isimli iki ana karakterin yer aldığı roman bir iç ses, iç hesaplaşma, düşünce romanı. Karakterlerin iç dünyaları ve kendi içinde yaşadıkları sorunlar, tartışmalar muazzam bir biçimde kelimelere yansıtılıyor.

Bu kitapta toplumun ve gündemin insanlar üzerindeki etkisini ve ötekileşmeyi görecek, bakış açınızı yeniden değerlendirmek isteyeceksiniz.

Kitaptan bir bölüm;
[quote_box_center]“İsteyip istemediğimi doğru dürüst bilmediğim, fakat neticesi aleyhime çıkarsa istemediğimi iddia ettiğim bu nevi söz ve fiilerimin daimi bir mesulünü bulmuştum: Buna içimdeki şeytan diyordum; müdaafasını üzerime almaktan korktuğum bütün hareketlerimi ona yüklüyor ve kendi suratıma tüküreceğim yerde, haksızlığa, tesadüfün cilvesine uğramış bir mazlum gibi nefsimi şefkat ve ihtimama layık görüyordum. Halbuki ne şeytanı azizim, ne şeytanı? Bu bizim gururumuzun, salaklığımızın uydurması… İçimizdeki şeytan pek de kurnazca olmayan bir kaçamak yolu. İçimizde şeytan yok.. İçimizde aciz var… Tembellik var.. İradesizlik, bilgisizlik ve bunların hepsinden daha korkunç bir şey : hakikatleri görmekten kaçmak itiyadı var. “[/quote_box_center]

Categoriesİnceleme

Sen ne düşünüyorsun?