S

Sebzelerin Gücü Adına

Dünyayı etkisi altına almaya başlayan “plant-based” yani bitkisel beslenmeye dayalı yeme biçimi tüm Türkiye’de olamasa da İstanbul’da da yükselişe geçti. Öyle ki birçok mekan menülerine tamamen bitkisel ürünlerden oluşan yiyecekler ve içecekler eklemeye başladı. Hatta artık bazıları sadece bu tarz menüler sunuyor.

Gerekli vitaminlerin ve proteinin bitkilerden ve baklagillerden de alınabileceğini savunan bu beslenme şeklinde yok yok. Hamburgerden köfteye, kahveden peynire kadar birçok alternatif var. Bu yeni akımın İstanbul’daki en başarılı yansımalarını sizler için derledik:

Zencefil-Beyoğlu

İstanbul’da vejetaryen mekanların öncüsü duruşunu senelerdir koruyan Zencefil’de veganlar için de birçok seçenek bulunuyor. Sıcak yaz günlerinde mekanın arka bahçesinde serinlerken deniz börülcesi yemenizi tavsiye ederiz.

Adres: Şehit Muhtar Mahallesi, Kurabiye Sokak, No 8/A, Beyoğlu, İstanbul

Community Kitchen-Beyoğlu

Sizi sıcak bir ev ortamıyla karşılayan Community Kitchen sadece vegan menü servis ediyor. Üstelik menüsü de oldukça geniş. İskender ve lahmacunun yanı sıra lezzetli ev yemekleri de bulabilirsiniz. Zaman zaman düzenlenen vegan lahmacun, iskender workshoplarına da gitmenizi öneririz.

Adres: Tomtom Mahallesi, Kumbaracı Yokuşu, No 57/A, Beyoğlu, İstanbul

Tahin-Karaköy

İstanbul’un çeşitli noktalarında konuşlanmış olan Tahin, Lübnan mutfağından seçkiler sunuyor. Menülerinde ağırlıklı olarak nohut ve tahinin karşı konulmaz lezzetini kullanan bu mekanda vegan seçenekler bulmak hiç zor değil. Giderseniz humus çeşitlerini tatmadan dönmeyin.

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Mumhane Caddesi, No 41/A, Beyoğlu, İstanbul

Yeşil No:11-Teşvikiye

Henüz yeni açılmış olan bu sağlık dolu mekan şimdiden kendi müdavimlerine sahip. Sağlıklı ve bitki özlü yemek anlayışına eğlenceli bir alternatif getiren Yeşil No:11 smoothielerini ve salatalarını kasede servis ediyor. Giderseniz matcha latte içmeyi ihmal etmeyin.

Adres: Teşvikiye, Osman F. Seden Sk. 11A, 34365 Şişli/Istanbul

Rulo-Kadıköy

Uygun fiyatları ve cömert porsiyonlarıyla Rulo öğrencilerin ve veganların uğrak yerlerinden biri haline gelmiş bile. Kendi oluşturduğunuz tabakları ya da ruloları yemek için gitmek isterseniz aç gittiğinizden emin olun!

Adres: Caferağa Mahallesi, Nailbey Sokak, No 15/A, Kadıköy, İstanbul

Bi Nevi Deli-Etiler

Ara sokakta bulunan bu gizli mekanın menü seçenekleri o kadar fazla ki, ne yiyeceğinize karar vermekte zorlanırsanız haklısınız. Kombuchadan bezelye köftesine kadar birçok şey sizi bekliyor.

Adres: Etiler Mahallesi, Dilhayat Sokak, No 10, Beşiktaş, İstanbul

 

Categoriesİnceleme

Sen ne düşünüyorsun?