İsviçre Avrupa’dan Ucuza Çıkıyor!

Malum kurlar bel büker hale geldi, e hal böyle olunca Avrupa hayalleri de suya düştü. Euro bizi her ne kadar üzüyor olsa da İsviçre frangı biraz daha insaflı davranıyor… O sebeple bu sene rotamızı İsviçre’ye çeviriyor ve uçtan uca bir rehber ile sizlere ışık tutuyoruz. Hazır yılbaşı da kapıdayken belki aklınız kaçar, bütçeniz uyar ve çıkar gidersiniz… Fena mı olur yani?

Köyler, Kasabalar… Kısacası Doğal Yaşam!

İsviçre hani öyle başkentte bir tur atıp dönülecek ülke değil… Özellikle köyleri, kasabaları ve yemyeşil arazileri ile beynimizdeki oksijen seviyesini %100’e çekip bize doyumsuz deneyimler sunabilecek bir ülke! Trenle en ekonomik ve konforlu şekilde adım adım her manzaraya şahit olacağımız, Heidi’nin köyüne uğrayıp peynir tadacağımız, sonra yok efendim taş evlerde keyif yapacağımız hoş bir rota çıkardık sizler için, oyalanmayalım ve biletleri ayarlayalım…

Swiss Rail Pass Bize Uyar Mı?

Swiss Rail Pass yani İsviçre’nin en ücra köşelerine bile uğrayan tren hattı 3,4,8 ve 15 günlük turlar ile her bütçeye uygun seyahat olanağı sağlıyor. Özellikle ünlü panoramik tren rotaları çok meşhur… Bu rotada soluk kesen manzaralar bizi bekliyor! Luzern, İnterlaken, Montrö ve bunun yanı sıra günübirlik Alpler gezisi gibi seçenekler panoramik tren seçenekleri arasında yer alıyor ve biletler 100-120 CHF arasında seyrediyor.

Ha benim bütçem az daha geniş derseniz… Manzara açısından en zengin hat olan St. Moritz-Poschiavo rotasını da tercih edebilirsiniz.

Yekten Yol Alanlar İçin Nokta Atışı

Maiendorf

Heidi’nin köyü olarak bilinen Maiendorf İsviçre’ye kadar gitmişken görmeden dönmememiz gereken öneml noktalardan biri… Heidi’nin evini ziyaret etmek için ödeme yapmamız gerekse de, köye yapılan küçük postaneden ücretsiz olarak sevdiklerimize Heidi Köyü damgalı kart yollamamız mümkün. Buraya gelip yapılacak 40 çeşit aktivite bulamıyoruz maalesef… Ama manzaranın kollarına atılınca zamanın nasıl geçtiğini anlamıyoruz zaten!

Bir günlük herşey dahil gider ortalama: 110-150 CHF

Davos

Kış turizminin gözde kenti Davos, Avrupa’nın en yetkili kayak merkezi! Hani gönlünüz bu işe kayıyorsa eğer Davos mutlaka rotanıza eklemeniz gereken bir şehir… Özellikle Davos Gölü nefes kesen bir manzaraya sahip. Yaz-Kış farketmez göle karşı iki yudum bira yudumlamadan sakın ama sakın dönmeyin! Ayrıca buradan St. Moritz’e zıplayabilir ve ünlü Kulm Otel’de konaklayabilirsiniz. Burası 5 yıldızlı bir tesis ve belki bütçenizi zorlayabilir ama hiç olmadı 15-20 CHF arasında değişen fiyatlarla bir şeyler yiyip içebilir ve manzaranın belini kırabilirsiniz.

Bir günlük herşey dahil ortalama gider: 150-200 CHF (kayak hariç)

Luzern

Gelsin kaleler, gitsin köprüler… Luzern berrak gölün kıyılarında uzanan çiçekli bir kasaba ve fiyatlar da pek ılımlı… 700 yıllık Chapelle Köprüsü ve Su Kalesi görülmesi gereken yerlerden başlıcaları ve göl kıyısındaki çiçekli restoranların da sizi etkisi altına alacağına emin olabilirsiniz.

Bir günlük herşey dahil ortalam gider: 100-120 CHF

Grindelwald

Özellikle Potterheadlerin aklına mıh gibi kazınacak başka bir rota önerisi ile geziyi tamamlıyoruz… Karşınızda Grindelwald! Burası İsviçre’nin en yüksek tren rotası olmasının yanı sıra en kıdemli kayak merkezlerinden biri… Evet evet İsviçre denilince Kış sporuna bulaşmadan dönemiyoruz. Grindelwald tıpkı bir ressamın elinden çıkmış gibi neşe saçan minik köy manzaraları ile kolay kolay aklınızdan çıkacak bir yer değil.

Burada eldiven ve bereyle elimize bir de sıcak çikolata aldık mı, değmeyin keyfe, kedere… Bize kalırsa İsviçre’deki son durak burası olmalı ki, gezmekten şişen ayaklarımızın yorgunluğunu atıp, hafızalarımıza bol bol manzara resmi yükleyelim. Sonra dönsek de gam yemeyiz zaten… Öyleyse bizden bu kadar… Giderseniz bizi etiketlemeyi ihmal etmeyin!

Bir günlük herşey dahil ortalam gider: 100-250 CHF (kayak hariç)

Grindelwald’da konaklama ve yeme içme seçenekleri oldukça çeşitli… Civar köylerde ucuza konaklayabilir ya da merkezdeki butik otelleri tercih edebilirsiniz ve bütçeniz birden tavan yapabilir.

CategoriesSeyahat

Sen ne düşünüyorsun?