Bahar aylarının gelişiyle gevşeyen gönül yaylarına karşı tutumumuzu daha önceki birkaç yazımızda bildirmiştik. Görüyoruz ki hepiniz güneşi görünce kendinizi parklara çimenlere bırakmışsınız ama elleriniz bomboş… Bu yüzden bugünkü yazımızda işleyen demir ışıldar mantığıyla size Jose Saramago’dan güzeller güzeli bir kitap seçkisi hazırladık. Biz Gerekeni Yap’tık, size de okuması kaldı. Buyursunlar.

Körlük

Daha kitabın ilk sayfalarından bilinmeyen bir distopyanın içinde buluyorsunuz kendinizi. Bu adı bilinmeyen ülkenin adı bilinmeyen kentinde direksiyon başında bir anda kör olan adamın hikayesiyle başlıyor her şey ve sonrasında herkesin kör olmasıyla olaylar gelişiyor. Hayal bile edilemeyecek bir kaosla başa çıkması gereken insanların yarattığı ve içinde yaşamak zorunda kaldıklar pislik, açlık ve zorbalık okurken insanın tüylerini diken diken ediyor.

Görmek

Adından da anlaşılacağı gibi bir devam filmi niteliğinde olan kitap, Körlük’ün anlatıldığı aynı distopik kentte geçiyor. Felaketin üstünden henüz çok geçmemesine rağmen bir seçim yapılıyor ve sandıkların yarısından çoğunda oylar boş çıkıyor. Bu olay karşısında sıkı yönetim ilan eden devlet kenti terk ediyor. Pek çoğunun beklediği gibi düzensizlikten bir kaos çıkmıyor ve buna çok şaşıran devlet erbapları kaosu çıkarmak için çalışmalara başlıyor. Hiciv ile alegorinin edepsiz bir ilişki içinde olduğu bu kitabı elinizden bırakamayacak, çimlerde otururken saatin nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız.

Kopyalanmış Adam

Sinemaya Düşman adıyla uyarlanan kitap, abi filmi de güzel ama kitabı gibi değilgillerden giriyor bugünün listesine. Kendi karamsarlığında yaşamaya çalışan bir tarih öğretmeninin, günün birinde arkadaşının önerdiği filmi izlemesiyle başlayan hikayede işler bir anda sarpa sarıyor. Filmdeki karakterlerden birini kendine çok benzeten tarih öğretmeni, bu kişiyi bir saplantı haline getiriyor. Saplantı bu zamana kadar kime iyi gelmiş peki? Tabii ki kimseye, o yüzden işler iyice zıvanadan çıkıyor. Bu talihsiz ve varoluşsal sıkıntıları okumak ise siz sevgili okurlara kalıyor. Bizce oldukça iyi de oluyor…

CategoriesListeler

Sen ne düşünüyorsun?