Joshua Redman

Joshua Redman! Muhtemelen caz sanatçıları içerisinde en karizmatik olan saksafon virtüözü… Onu saksafon çalarken dinlediğinizde, özellikle üflemeli çalgıların yarattığı o mistik ve esrarengiz havayı sonuna kadar solumaya başlıyorsunuz. Sanki nefesi ile saksafona bir ruh veriyor ve bir an da saksafon bir müzik aleti olmaktan çıkarak adeta ritmik sesler çıkaran bir canlı halini alıyor. Herhalde ruh ile çalmak bu olsa gerek. Çünkü enstrümanına öyle bir ruh veriyor ki dile getiriyor.

Joshua Redman öyle birden bire beliren isimlerden değil. Hayatının her döneminde müzik olmuş ve müziği ilmek ilmek işlemiş müzisyenlerden. Genelde saksafon ile öne çıkmasına rağmen çocukluğunda birçok enstrümanı çalabilmesi ile tüm dikkatleri üzerine çekmiş ve herkese bu alanda büyük işlere imza atacağının sinyallerini vermiş adeta. Müzik üzerine profesyonel kariyer yapmaktan ziyade ilk önce yola hobi olarak çıkmış ve ardından hayat onu bu üstün yeteneğine yönlendirmiş. Tarz olarak The Beatles, Prince, The Police ve Led Zeppelin hayranı olduğunu ve birçok caz sanatçısı haricinde onlardan daha çok etkilendiğini söylüyor. Thelonious Monk Uluslararası Caz Saksafonu Yarışmasını 1991’de kazandıktan sonra adı Grammy adaylığına kadar taşındı. Punk, rock ve soul tarzlarda birçok ünlü isim ile doğaçlamalar yaptı.

Eğer Joshua Redman’ın sizi farklı dünyalara taşıyacak performansı ile henüz tanışmadıysanız, yazıya eklediğimiz şarkıdan keşfetmeye başlayın. Kulaklıklarınızı takın ve sizi başka dünyalara taşımasına izin verin…

CategoriesSanatçı

Sen ne düşünüyorsun?