İlk Albüm Gıybeti: JOSIN

25 Ocak’ta ilk albümünü bizlerle buluşturacak olan Almanya doğumlu yarı Koreli melez sanatçı JOSIN ile samimi bir gıybet çevirdik! İlk albüm dediysek o kadar da ilk değil tabii… Camiaya atıldığından beri tekli ataklarla ilerlemeyi tercih etti bu hanımkız… Arada bir de mini albüm paylaştı bizlerle! Müziğe olan tutkusu sözlerine de yansıyan JOSIN’i yakından tanımak bizleri çok mutlu etti. Tanışıklığı arttırma sırası şimdi sizlerde…

Merhaba ve bizimle röportaj yaptığın için teşekkürler! Öncelikle bize kendinden bahseder misin biraz? Neler yapıyorsun bu aralar?

Merhaba, tabii ki, zevkle! Ben Bella, nam-ı diğer JOSIN, müzisyen ve prodüktörüm. Hayatım boyunca müzikle iç içe oldum ama gariptir ki, hayatta yapmak istediğim tek şeyin müzik olduğunu kendime itiraf etmem için birkaç senenin geçmesi ve bir-iki kez üniversiteye başlayıp bırakmam gerekiyormuş. Gençliğimden beri piyanoda çalmak için şarkılar yazıyordum ve 20 yaşından itibaren müziğimin prodüktörlüğünü de yapmaya başladım. Bugünlerde ilk demolarımı dinleyince oldukça komik geliyor elbette ama şu an yaptığım şeyleri bana öğreten onlardı. Her şeyi sıfırdan öğrendim ve prodüktörlük anlamında hala keşfedilmesi gereken çok şey olduğunu düşünüyorum. 2019 Ocak ayında ilk albümümü yayınlayacağım. Yaklaşık yedi  yıllık bir çalışmanın ürünü, bu yüzden benim için oldukça özel bir an. Şu anda 2019 Şubat ve Mart’taki turnem için canlı setimi hazırlıyorum ve tekliler için kliplerin ve görsellerin üzerinde çalışıyorum.

25 Ocak’ta ilk albümün çıkacak! Tebrikler bu arada. 🙂 Heyecanlı mısın?

Tabii ki, ilk albümümün çıkışı çok heyecan verici olacak! Ama her işin ardında uzun bir çalışma süreci ve şüphelerle, heyecanla, öfkeyle, saf duygularla dolu anlar oluyor. Nihayet tüm bu hislerin “meyvesini” diğer insanlarla paylaşmak bunu çok anlamlı kılıyor!

Müzikle ilk nasıl bir araya geldin? Çocukluğundan beri içinde olan bir şey miydi yoksa sonradan mı ortaya çıktı?

Annem ve babam opera sanatçıları, dolayısıyla müzik çocukluğumun merkezindeydi ve hayatımın her anlamda içindeydi. O zamanlarda ilk ilhamımı aldım ve büyüdükçe zamanla evrildi, hala da değişiyor ve gelişiyor. Müzik algımın değiştiği en önemli anlar ise çocukken Björk, Michael Jackson ve Beatles, sonrasında da Radiohead ve Sigur Ros gibi sanatçıları keşfettiğim zamanlardı. Garip bir şekilde hiç dinlemek için müzik aramadım ve kendimi hala oldukça “pasif” bir müzik tüketicisi olarak görüyorum. Keşfettiğim tüm parçalar ve sanatçılar bana ya önerilerle ya da arkadaşlarımdan aldığım kasetlerle ulaştı. İnsanların keşfetmemi sağladığı şeyler için minnettarım, çok kötü şeyler de çıkabilirdi karşıma. (Gülüyor)

Gelecek planların neler? Hayalini kurduğun bir şey var mı? Bir turne veya belki bir düet… Müzik kariyerin için özellikle istediğin bir şey?

Aslında bunun pek net bir cevabı yok. Elbette bir turneye çıkıp insanlara mümkün olduğunca müziğimi duyurmak, heyecan verici düetlerde bulunmak isterim. Ama benim için en önemlisi müziğimin sevilmesi sanırım. Başarı derecesi veya kitlenin büyüklüğü fark etmeksizin gerçekten müziğimden ilham alınması ve yaptığım işle derin bir bağ kurulması.

JOSIN müzik haricinde ne yapmaktan hoşlanır? Nerelerde takılmayı, muhabbet ederken birkaç içki içmeyi seversin? Bize önerebileceğin bir yer var mı?

Öncelikle JOSIN hayatı boyunca hiç sarhoş olmadı. (gülüyor) Bu nasıl oldu bilmiyorum ama içkilerle aram pek iyi değil, yemek yemeyi daha çok seviyorum. Evet, güzel yemekler yemeyi ve yemek yapmayı seviyorum ama müzik haricinde en çok sevdiğim şey doğaya yakın olup, olabildiğince basit bir hayat yaşamak. Geçirdiğim en güzel anların hepsinde yalnızca başımın üstünde bir karavan tavanı, karşımda da eşsiz manzaralar var. O yüzden önerim sizi zincirleyen şeylerden kurtulup ormana, denize veya dağlara gitmeniz olur!

Favori film, kitap ve aktör/aktrist?

Son zamanlarda Norveçli suç kitabı yazarı Jo Nesbo’nun kitaplarına çok takıldım, kış için birebir! Doğrusu en son ne zaman film izlediğimi hatırlamıyorum ama hatırlattığınız için teşekkürler!

Türkiye’deki dinleyenlerine söylemek veya eklemek istediğin bir şey var mı?

Bu makaleyi okuduğunuz için teşekkürler. 🙂 Müziği her zaman kalplerinizle dinleyin ve sizi yolculuğa çıkarmasına izin verin. Son bir mesaj: Türkiye’yi ziyaret etmeyi çok isterim, belki bir gün Türkiye’de birlikte bir konser ayarlayabiliriz! Sevgilerle, Josin.

CategoriesRöportaj

Sen ne düşünüyorsun?