Kara Kule - Dark Tower

Sinema severlerin mutsuz olduğu bir konu var ortada. Aslında tam olarak sinema değil de belli başlı serilerin kitaplarını okumuş insanların mutsuzluğu bu. Gelin biraz laflayalım bu konuda. Gram spoiler yoktur belirtelim.

Kara Kule serisi ünlü korku yazarı Stephen King’in elinden çıkma. Geniş kitlelerce okunmuş ve sevilmiş bir seri. King’in birçok ürünü iyi kötü ekrana bir şekilde yansıtıldı. Ancak aralarında uzun zamandır beklenen ise Kara Kule’ydi. Mesela Yüzüklerin Efendisi’ni ele alalım. Peter Jackson aldı projeyi, araştırmasını ve incelemesini yaptı, planını kurdu ve çekti kitaplara filmleri. Tabii ki kitapların tamamını ekrana aktaramayacaktı ancak işin altından öyle güzel kalktı ki hissetmiyordu bile. Sinema tarihinde uyarlama filmler olarak en başarılı örnek diyebiliriz.

Gelelim Kara Kule’ye. Öncelikle filmin süresiyle vurdu hayranlarını. Sonra dedik ki Stephen King’den habersiz işler mi dönüyor? Nasıl izin verebilir böyle bir şeye? Baktık ki Stephen King gayet sürecin ortasında. Karar mekanizması kendisi. Yani kendi istemiş böyle olmasını. Yüzüklerin Efendisi’nden sonra yapılabilecek en iyi uyarlama olması gerekiyordu. En yakışanı olmalıydı. Öyle yürümedi maalesef. İlk kitaplardan kısılmış hikayelerle kurgulanmış bir film oldu. Bu kadar büyük bir evrenden beklemiyorduk. 90 dakikaya sıkışmasını hiç beklemiyorduk hele. Oyuncu seçimleri de gayet iyiydi halbuki. Matthew McConaughey ve Idris Elba. Yazık oldu he. Kitaplarla bir ilişkiniz yoksa gittiğinizde film olarak sevebilirsiniz. Biraz çocuk filmi gibi olsa da. Ama kitapların hayranıysanız, tamamını veya ucundan okuduysanız, tam bir felakete dönüşecektir film sizin için.

 Kara Kule - Dark Tower

Umarız King’in bir bildiği vardır. Arkasından iş çevrilmiş olsa neyse ama kendisi bal gibi süreçle haşır neşir olmuş. Güzelim şaheseri ne hale soktular. Sinemanın yükselebildiğini görebileceğimiz bir döneme öncülük edebilirdi Kara Kule. Tam tersi oldu ve üzdü. Devam filmlerine aynı şekilde yaklaşılmamasını diliyoruz.

CategoriesEleştiriler

Sen ne düşünüyorsun?