Çift Cinsiyetli Olsak Nasıl Olurdu?

İnsanlık cinsiyetsiz olsa nasıl olurdu diye düşündünüz mü hiç, ya da çift cinsiyetli? Güçlü/güçsüz, hükmeden/hükmedilen, sahip olan/sahip olunan, koruyucu/koruyan gibi cinsiyet kalıplarına bağlı kalmadan da bir yaşam mümkün olabilir miydi? Bir insan hem ana hem de baba olabilse bu neleri değiştirirdi? Ursula K. Le Guin’in tam da bu soruların cevabını içeren ütopik bir bilim kurgu romanı var.

Karanlığın Sol Eli; tıpkı bizimkine benzeyen ancak hiç kitlesel savaş ya da katliam yaşanmamış, en sıcak günlerinde bile havanın eksilerde olduğu Kış adlı bir evrende geçer, bu gezegenin yerlileri ise androjenlerdir. Her ay belli bir döngüde birkaç günlüğüne hormon durumlarına göre kadın ya da erkek olurlar. Yani 3 çocuğun anası olan biri aynı anda 2 çocuğun babası da olabilir. Bu döngülerin dışında ise cinsel dürtüleri, dolayısıyla türler arası rekabetleri yoktur.

Bilim Kurgu alanındaki en önemli ödüller olan Hugo ve Nebula ödüllerine layık görülen Karanlığın Sol Eli, herkesin okuması gereken bir roman. Yazarın kalemine, karakterlerin derinliğine ve Kış evreninin mitlerine hayran kalırken kendi hayal gücünüze de çok şey katacağınıza eminim.

CategoriesTanıtım

Sen ne düşünüyorsun?