Y

Yalnızlığın Kentinde Bir Ölüm Kalım Hikayesi

Kırmızı Pelerinli Kent - Aslı Erdoğan - Roman

Aslı Erdoğan’ın yarım bıraktığı fizik doktorası için gittiği Rio de Janerio’da yaşadıklarından esinlenerek yazdığı romanı Kırmızı Pelerinli Kent, yazarın en sevdiğim romanı.

Dışarıdan bakanların yalnızca şaşaalı karnavallarıyla tanıdığı Rio de Janeiro’nun arka sokaklarını, yazarın en derindeki yalnızlığını okuyoruz kelime kelime.

Kitapta bir Rio, bir de Özgür var. Bir özgür olunamayan Rio, bir Rio’da var olmaya çalışan Özgür. Ölüm kalım hikayesi. Her şeyden vazgeçince bile, insanın başka hiçbir şey yapacak gücü kalmamışsa bile çay demlemek ve sigara içmenin yaşamsal eylemler olduğunu hatırlatan bir Özgür.

Okuyucuya zaten kendinde zaman zaman var olan tükenmişlik hissini an be an yaşatan ve buna şehrin çürümüşlüğünü de katarak okuyucuya yürekten hissettiren bir kitap.

Aslında dışarıdan parlatılmış tüm diğer şehirler gibi Rio. Karnavallar, havai fişekler, danslar, gösterilerin hemen arka sokaklarında yerlere serilmiş cesetler, silahlı çatışmalar, yoksulluk, açlık, hastalık. Ve Özgür hepimiz gibi bir parça. Dışarıdan güçlü, sağlam, mutlu fakat gülümsemesinin hemen ardında yıkık dökük, karanlık, depresif. Diyeceğim o ki, her zaman olduğu gibi ben kendimi yakın gördüm hem kente hem Özgür’e.

Zaten önemli olan okuyucunun empati kurmasını sağlayabilmek değil mi? 🙂

Uzun lafın kısası kesinlikle okumaya değer bir roman Kırmızı Pelerinli Kent.

Categoriesİnceleme

Sen ne düşünüyorsun?