Kısa filmler, toplum tarafından sadece öğrencilerin, uzun metraj film çekmek için teknik olarak yetersiz yahut düşük bütçeli yönetmenlerin filmleri gibi görülür. Oluşan bu algı tamamen yanlış olmamakla birlikte; esasında kısa film başlı başına bir sanat dalı, bambaşka bir disiplindir. Bu tür üzerinden festivaller yapılmaktadır. Bir kısa filmin başarılı olarak anılması için de yönetmeninin; en az uzun metraj film yönetmeni kadar güçlü gözlem yeteneği olmalı, mesajını kısa süre içerisinde iletebilmeli ve vurucu anlar yakalamalıdır. Bu yazıda da sizler için 3 başarılı kısa film derledik.

Jurnal

Abdulbaki Yavuz’un yönetmenliğini yaptığı Jurnal, yaklaşık 7 dakikalık bir kısa film. Bu 6 dakikada, İstanbul’un varoş bir semtinden, zengin bir semtine giden otobüsün içinde her gün aynı yolu gidip gelen otobüsün müdavim hayatlarına değiniyor yönetmen. Bu otobüste, her gün hepimizin gördüğü ama ne yaşıyorlar, hayatları nasıldır diye hiç düşünmediğimiz insanlar var. Uğur Polat’ın başrolunu oynadığı filmde diğer yolcuların hikayesini de Uğur Polat’ın üst sesiyle öğreniyoruz.

Direk Aşk

Kalbi kırılmış bir insan ne yapar? Tutunabileceği ilk direğe sarılıverir, tıpkı Serap gibi. Serap da kırık kalbi ve yaşlı gözleriyle yolda yürürken; direğe aşık oluyor, bildiğimiz şu trafik lambalarının olduğu “şimdi geçebilirsiniz.” diyen direğe hem de. Direk’ten iki güzel laf duyuyor, acılarını unutuyor, güzel vakitler geçiriyor. Sonrasıysa her ilişkide olduğu gibi kıskançlık, ayrılık, bir daha üzüntü. Ertuğ Tüfekçioğlu’nun yönettiği ve İrem Altuğ’un başrolunu canlandırdığı Direk Aşk; bol ödüllü, hem komik hem de derin bir kısa film.

 

Swimmer

Lynne Ramsay’nin yönetmenliğini üstlendiği 2012 yapımı Swimmer; En İyi Kısa Film dalında 66. İngiliz Akademisi Film Ödülü’ne layık görülmüş. Filmde yalnız bir yüzücü, İngiltere’nin göl ve ırmaklarında şiirsel bir yolculuğa çıkıyor. İzledikten sonra filmden bahsedemeyecek kadar büyüleneceğiniz bir film Swimmer, çünkü tasvir etmeye kelime bulamayabilirsiniz. Yönetmenin olağanüstü estetik anlayışı, zıtlıkların -film siyah beyaz- uyumu ve film esnasında duyacağınız klasik İngiliz müzikleriyle “sanat budur” demeniz muhtemel.

CategoriesFilm İzle

Sen ne düşünüyorsun?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.