Sıradaki seçkimiz “bana senden ne köy olur ne de kasaba” diyen özgüvenli Gerekeni Yap takipçileri için geliyor. Havalar ısındı mı başlıyoruz tatil hayalleri kurmaya… Belki de hiç giyemeyeceğimiz mayolara bakıyoruz vitrinlerin ardından ve satın alınan sandaletler sonunda ev terliği oluyor… Ama yok öyle yağmaca!

Biz buna bir dur diyor ve dünyanın farklı ülkelerinden balta girmemiş köyler ve kasabalar seçkisiyle umudunuzu yükseltiyoruz! Her mevsim yüreğimize işleyen atmosferleriyle bu minik yerleşim yerlerine bir an önce erişmek için kumbaraya yüklenebilirsiniz!

Hallstatt

Hallstatt çiçeğimiz Avustralya’nın nadide kasabalarından biri. Pek kimsenin yolunun düşmediği bu kasabanın tarihi milattan önce 5000 yılına dek uzanıyor. Bu sebeple bilinen en eski kasabalar arasında başı çekiyor. Eğer sakin bir göl kıyısında dingin dingin takılmak isterseniz Hallstatt tüm büyüsüyle sizi kucaklamaya hazır!

Bibury

İsmi de kendi gibi şirin olan ikinci kasabamız ise İngiltere’den geliyor. Ülkenin belki de en minnoş kasabalarından biri olan Bibury, ayrıca kutsal bir bölge olarak kabul ediliyor. Çünkü taa 1086 yılında yazılmış olan Kıyamet Günü kitabında bu kasabanın ismine ve tasvirine rastlıyoruz. Mistik konulara ilgi duyanlar önden buyursun.

Tenby

İsmi küçük balık kalesi anlamına gelen bu yegane yer aslında İrlanda Denizi ve Atlantik Okyanusu arasında bulunan doğal bir liman. Burası da yine ilk kasabamız gibi M.Ö 900 yılına kadar uzanan bir geçmişe sahip. Nüfusu ise yok denecek kadar az. Denize sıfır kafa dinlemek isteyenler için biçilmiş kaftan!

Jiuzhaigou

Adını telaffuz etmeye çalışırken ağzımızda puding varmış gibi hissettiren bu köy Çin’de yer alıyor ve adı üstünde “saklı köy” manasına geliyor. Vakti zamanında ordular için kale ve sığınak görevi gören bu köy hakkında çok fazla detaylı bilgi bulunmuyor. Yani hala keşfedilmeye açık bir cennet parçası kendisi. Pirinç tarlalarının arasında adeta bir oyukta yer alan Jiuzhaigou için yola çıkmadan haritadan tekrar tekrar kontrol etmeyi ihmal etmeyin!

Ittoqqortoormiit

Adını telaffuz etmenin yanı sıra gitmenin ve dönmenin de epey yorucu olduğu bu kasaba Grönland’de yer alıyor. Izlanda’dan seyrek olarak kalkan bir uçak yolculuğunun ardından bi de helikoptere binerek ulaşılan bu minik yerleşke daha ilk görüşte insanı aşkla buluşturuyor. Soğuk iklim seven sakin ruhlu insanlara gelsin!

CategoriesSeyahat

Sen ne düşünüyorsun?