K

Konsept Köşelere Eriştik!

Sütten ağzı yananları, yoğurda vişne reçeli katılan serin köşelere çekmek boynumuzun borcudur. Evet evet, yaşam rehberliğinin hakkını %100 verdiğimizi iliklerimize kadar hissetmenin peşindeyiz.

Herkesin başına sıkça gelir oldu, “bıdıbıdı konseptte bir mekan varmış” diyoruz, bizden başka herkes müdavimi çıkıyor. Tam da ağız tadıyla bir yer keşfedemeyecek miyiz diye söylenirken, sonunda konsept yerlerin seçkisini yapıp hava atmak bize de nasip oldu.

İstanbullular her taşın altından haberdardır ona şüphe yok. Ama aramızda özellikle çiçeği burnunda buralara göç edenler varsa, şu mekanlara bir bir uğramaktan asla gocunmasınlar olur mu?

Köy Gazozuna Hasret Kalmayın!

İstanbul kartpostallarının başkenti Beyoğlu, eminiz ki herkesin yolunun üstüne denk düşen bu semtte sıkışıp kalan özgün konseptte bir mekan vardır. Aslında sorun şu ki çok fazla var. O yüzden seçici davranıyor ve sizi tarzınızın dışında bir mekana aktarıyoruz… Çukurcuma’nın Avam Kahvesi!

Eski ve nostaljik bir atmosfer, Türk filmi afişleri, mini ahşap masalar ile kulağa oldukça sıradan gelen bu mekan, gerçekten de oldukça sıradan hissetmeniz için biçilmiş kaftan! Muhabbeti 20 dakika geciktiren fazla alengirli menüler bu mekana gelince solda sıfır kalıyor. Avam Kahvesi’nde kafanızı karıştıracak tek şey, 20 çeşit gazozdan damak tadınıza uyanı keşfetmekten ibaret… Şişe gazoz!

Görünür Yerde Saklı Kalanlara

Gözümüzün önündekini görememekten ha bire dem vurmak İstanbul’da sıkça başımıza gelen şeylerde biridir. Eğer İstanbul’da yeniyseniz ufaktan alışın, çünkü kaçıp giden daha çok şey fark edeceksiniz.

Öyleyse Karaköy’e yolu düşenlere naçizane önerimizi hemen aktaralım, Dandin Bakery! O civarlarda gördüğümüz vizyon sahibi nadide mekanlardan biri olur Dandin Bakery, göz önünde görünmez olmasının sebebi ise bir mekandan ziyade sanat galerisini andırmasıdır. Her harfin üzerine itinayla basılarak dekore edilen bu mekanda insanı en çokta çeşit çeşit ekmekler, reçeller ve damakta iz bırakan enfes tatlılar mest ediyor. Ana yemekte cabası!

Yine mi Çiçek?

“Kur masayı Madam Despina, kirli beyaz muşamba örtüleri ser…” dedi Sezen Aksu vakti zamanında… Hangi meyhanenin kapısını çalsak dilimize dolanmadan çıkamaz olduk bilirsiniz. Peki şarkıda bahsi geçen Madam Despina’nın aslında meyhanenin kendisi olduğundan haberdar mısınız?

İki kadının Kurtuluş son durakta kurduğu Madam Despina adlı meyhane, tam 1946 yılından beri hem en derin sohbetlerin durağı olmuş hem de koca bir tarihe tanıklık etmiş… Tahmin edeceğiniz gibi burada her şey Madam’ın tarifleri ile Rum usulü olarak masamıza geliyor. Meze çeşitleri arasında aklınıza yitirmeyeceğinize eminseniz, bi’ uğrayın deriz.

Çikolatanın Hası Çengelköy’de Saklı

En büyük neşeyi Türk kahvesinin köpüğünü hüpletirken yaşayanlar, sıradaki mekan önerimiz size! Bi’ 40 yıl hatırınızı alırız artık…

Hatr-ı Kahve Çengelköy’de önünden geçsek fark etmeyeceğimiz minnoşlukta bir mekan ama içerisinden zorlasak bir kıta çıkar. Rengarenk atmosferinde sıkışıp kalmanın tadına doyamayacağınız Hatr-ı Kahve’nin bi’ sıcak çikolatası var ki, bugüne dek salgılanan tüm seratoninler solda sıfır kalabilir. Belçika usulü yapıyoruz diyorlar ama bizce halis muhlis mutluluk hormonu!

Sıra Dışı Bir Botanikçi

Bir mekanla daha kendimizi yine Çukurcuma’ya doğru salıyoruz. İsmi de en az kendisi kadar orjinal olan bu kahveciyle başımız resmen dertte!

Müz ismindeki mekanımız azıcık bitkilere dalayım yanında da 2-3 bardak kahve yuvarlayayım diyenler için enfes fırsatlarla dolu! Özellikle önermemize hiç gerek yok aslında çünkü Müz önünden geçeni içine çekmeyi gayet iyi beceriyor. Ama olur da yolunuz oralara düşmez diye endişeleniyor ve lokasyonu kendi ellerimizle şuraya iliştirirerek bir seçkinin daha sonuna yetişiyoruz.

Elinizden kahveniz, masanızdan saksınız eksik olmasın!

CategoriesSeçkiler

Sen ne düşünüyorsun?