B

Bir Enstrüman Fetişisti: LAAKE

Klasik müzikle elektroniği aynı potada eriten kendinden konservatuvarlı Fransız piyanist LAAKE, müziğe ve enstrümanlara olan aşkını bizlerle paylaştı! Hiçbir müzik eğitimi almadan melankolik ama bir o kadar da sempatik parçalara imza atan bu genç adam, şimdilik her ne kadar kendi yağında kavrulsa da, aslında kaliteli bir tarzın nabzını tutuyor. Bunlar zamanla daha da netleşecek diyor ve sohbete alıyoruz sizleri…

Merhaba! Bize biraz kendinden bahseder misin? LAAKE kimdir, neler yapar?

Merhaba, ben Fransız elektronik piyano projesi LAAKE’ten Raphaël. 10 senedir piyanistlik ve prodüktörlük yapıyorum. Müziğim klasik müzik, elektronik ve teknonun bir karışımı.

Boş zamanlarında ne yapmaktan hoşlanırsın? Hobilerinden, gitmeyi sevdiğin yerlerden bahseder misin biraz? 🙂

Şu aralar çok boş vaktim yok çünkü kendimi tamamen müziğe vermiş durumdayım ama sergilere, konserlere, canlı performanslara gitmeyi çok seviyorum ve Paris tüm bunlar için mükemmel şehir. Ayrıca grafik tasarım ve yönetmenlik de yapıyorum.

Favori yemek, film ve kitabın?

Favori yemeğim bir tatlı, tiramisu. Favori filmimi çocukken en çok izlediğim film olarak düşünürsek Evde Tek Başına! Favori kitabım da George Orwell’dan 1984.

Biraz da müzik konuşalım. Neler hazırlıyorsun, gelecekteki projelerinden neler bekleyebiliriz?

İki mini albüm yayınladım. 2015’te “69” ve 2017’de “PIAANO”. Şu an elektronik senfoni türünde ilk albümümü kayıt ediyorum. Uzun zamandır bir orkestrayla çalışmak istiyordum ve bu benim için büyük bir meydan okuma oldu çünkü müziği kendi başıma öğrendim, alaylıyım ve notaları okuyup yazamıyorum. Ayrıca gelecekte de uzun metrajlı bir filmin müziğini yapmayı istiyorum.

En çok dinlediğin şarkılardan bize bir Spotify listesi yapacak olsan hangi parçaları koyardın?

Radiohead’in son albümü “Amnesiac”tan Life in a Glasshouse, Brandt Brauer Frick Grubu’nun Emika’yla şarkısı Pretend, klasik enstrümanlarla çalınan elektronik bir başyapıt. Portishead’den Mourning Air, tam bir klasik! Brigitte Fontaine’den L’auberge, son Fransız punk ve şair.

Türkiye’deki dinleyenlerine söylemek veya eklemek istediğin bir şey var mı?

Türkiye’de dinleniyor olmaktan dolayı gurur duydum, umarım yakın zamanda oraya gelip bir performans sergileyebilirim. Röportaj için çok teşekkürler!

CategoriesRöportaj

Sen ne düşünüyorsun?