L

Latin Edebiyatı’ndan 7 Büyük Yazar

Latin

Yaz ayları sizlere hangi ülkeleri hatırlatıyor bilemiyoruz ama Latin Amerika’yı hatırlatmaması imkansız! Her ne kadar biz yaz mevismini yaşarken onlar kışı yaşıyor olsa da, biz yine de içimizdeki ‘güney’ resminin peşine düştük. Sizler için Latin Amerika edebiyatını alt üst ettik! Köklü, zengin ve yenilikçi olmasına rağmen, günümüzde pek adından söz edilmeyen bu edebiyatın; Amerika’da yer alıp, farklı dillerde eserler vermesinden kaynaklandığını düşünüyoruz. Bu sebeple modern romanları ya da yazarları pek ulaşmıyor kulağımıza. Ona da sıra gelecek, ama önce Latin Amerika edebiyatının iskeletini oluşturan en iyi 7 yazarı ve romanlarını sizlerle buluşturalım istedik!

Seksek / Rayuela – Julio Cortazar – 1963

Julio Cortazar
Arjantinli yazar Cortazar’ın bu kült romanının birkaç farklı sonu var. Sekerek okuyabilirsiniz bölümleri ki adı bu sebepten Seksek’tir. Anlatıcı Horacio Oliveiera’nın Paris yolculuğunu, şehrin gece hayatını, felsefi-bohem tartışmaları içerir. Bu yaz Arjantin-Paris arası mekik dokumak isteyenlere önerilir!

Örümcek Kadının Öpücüğü / El Beso de la Mujer Arana – Manuel Puig – 1976

Manuel Puig
LGBT edebiyatı üzerine daha fazla şey öğrenmek isteyenlerin kesinlikle okuması gereken bir roman. Arjantinli yazar Puig’in kaleminden çıkan bu kitap, Buenos Aires’teki bir hapishane hücresini paylaşan gay bir vitrin tasarımcısıyla bir devrimci arasındaki diyaloglardan oluşuyor.

En Breve Cárcel – Sylvia Molloy – 1981

Sylvia Molloy
Arjantin edebiyatının en önemli kadın yazarlarından olan Molloy, bu romanında, küçük ve karanlık bir odada yazan adsız lezbiyen bir kadına odaklanır. Yalnızca sigara almak ve kırda dolaşmak için dışarı çıkan bu kadın, Arjantin edebiyatındaki ikinci lezbiyen başkahramandır. Kitapta, lezbiyenliğin yabancılaştırma etkisi ve kendi hikayesini yaratan birey anlatılır.

Tarçın Kokulu Kız / Gabriela Cravo e Canela – Jorge Amado – 1958

Jorge Amado
Brezilyalı yazar Amado’nun bu romanı ülkenin toplumsal, siyasal ve ekonomik durumu hakkında çok önemli ipuçları taşıyor. Suriyeli bir barmen olan Nacib Saad ile Brezilyalı yoksul Gabriela’nın gelenek ve modernleşme arasında kalan ilişkilerini anlatır.

Yüzyıllık Yalnızlık / Cien Anos de Soledad – Gabriel Garcia Marquez – 1967

Gabriel Garcia Marquez

Latin Amerika’nın yapı taşlarından Marquez’in dünyaca ünlü romanı Yüzyıllık Yalnızlık, listenin olmazsa olmazı. Yazar, çocukluğunun geçtiği Aracataca’yı Macondo adıyla fantastik bir kurguyla sunmuştu…

Alef / The Aleph – Jorge Luis Borges – 1949

Jorge Luis Borges
Arjantinli yazar Borges’in hikayelerden oluşan bu kitabı; paralel evren, uzay, zaman, ölümsüzlük, teoloji ve kimlik gibi temalarla, bambaşka hislerin ve dünyaların kapılarını açıyor.

Oscar Wao’nun Tuhaf Kısa Yaşamı / The Brief Wondrous Life of Oscar Wao – Junot Diaz – 2007

Junot Diaz
Dominikli yazarın 2008’de Pulitzer ödülü kazanan bu romanı, listenin en gençlerinden. Oscar’ın Dominikli atalarına dek uzanan lanetini ve bu lanetin, hayatını mahvetmesini anlatıyor. Kurgu açısından büyük övgüler toplayan roman sürükleyiciliğiyle, Latin Amerika’nın en önemli eserlerinden biri olmayı çoktan başardı.

Sen ne düşünüyorsun?