M

Madagaskar Meraklıları Buraya

Gizemli, vahşi ve bir o kadar da doğal… Madagaskar bilinmeyenleri ile bizi büyülü bir keşfe davet ediyor? Buyurmamak elde değil!

Madagaskar hakkında hala bilinmeyenler var ve dahası yanlış bilinenler… Hem bunlara ışık tutalım hem de kafanızı biraz karıştırıp seyahat konusunda sizi gaza getirelim diye elimizden geleni bu yazıya yatırdık. İç geçirmek, özenmek ve toplanıp gitmek serbest!

Tüm Dünya’dan Farklı

Dünya’nın en büyük dördüncü adası olan Madagaskar, en kendine özgün yerlerden biri. Lafın gelişi değil bilimsel kanıtlı. Afrika kıtasından kopup ayrılmış vakti zamanında. Madagaskar’da yaşayan bitki ve hayvanların %90’ı dünyanın başka hiç bir yerinde yok. Kesinlikle yok! Sırf bu sebeple buradaki tüm deneyimler ilklerimizde yerini alıyor…

Tüm bunların yanı sıra dünyanın en gelişmemiş ülkelerinin başında geliyor Madagaskar. Fakat mistik yapısı nedeniyle pek çok gezgin ziyaret ettiği için, turistik faaliyetler oldukça gelişmiş, otel, yemek vb. konularda zorlanmayacaksınız. Ülkenin %90’ının günlük geliri 2 doların altında yani ucuz hem de epey ucuz.

Minimum 13 saatlik bir yolculukla varıyoruz bu saklı cennete, kusursuz bir doğallığın içinde çarpık ve basit yapılaşmalar şeklinde karşılıyor sizi başkent Antananaviro. Gitmeden planları sıkı sıkıya yapmak gerekiyor çünkü bu ülkeyi keşfetmek için çok ama çok seçenek karşımıza çıkıyor.

“Madagaskar’a gittik neyi yapmadan dönmemek gerekir” diyenlere sıralıyoruz önerileri…

Başkent Seçenekleri

Ülkenin sadece başkentinde havaalanı var bu sebeple buraya uğramadan sağa sola sıçramak oldukça zor. Şehrin en yüksek tepesine kurulan Madagaskar Krallığı Sarayı istisnasız uğranması gereken ilk yer. Kendisi bir içim su ama tam da o tepeden ülkeyi seyretmek bambaşka bir alem…

Tatil deyince alışveriş olmazsa olmaz oluyor çoğumuz için ve Madagaskar’ın başkentinde şehrin göbeğinde hem lokal hem de farklı bir pazar deneyimi bekliyor bizi. Analakely Market adındaki bu yerel pazarda yiyecekten hediyelik eşyaya, gündelik ihtiyaçlardan geleneksel objelere kadar her şeyi bulmak mümkün. Hem de hepsi epey uygun burayı da not alalım mutlaka!

Hala başkentteysek Tana civarlarına doğru ilerleyip doğaya karışmaya başlayalım isterseniz. Tsimbazaza Botanik ve Hayvanat Bahçesi dünyanın hiç bir yerinde rastlayamadığımız bitki ve hayvan türlerinin büyük bir kısmını büyüleyici ve göllerle çevrili devasa bir bahçede bir araya toplamış. Gününüzü değil, günlerinizi bu yeşil ve farklı cennete ve birbirinden renkli, uysal hayvanlara harcamaktan asla ama asla pişman olmazsınız. Vaktiniz bolsa en az 2 kez uğrayın!

Eşsiz Deneyimlere Geçelim

Animasyon filmin de etkisi ile Madagaskar deyince akla ilk gelen tabi ki lemurlar oluyor. 100’ü aşkın çeşidiyle Madagaskar dünyanın lemur başkenti olmayı başarmış. Bu minik ve sevimli hayvanlar adanın her yerini mesken etmiş kendine ve yine başka hiç bir yerde denk gelemeyeceğimiz türleri ile isteseniz de istemezseniz de gözünüzü çarpıyor ve sizinle yaşıyorlar. Özellikle geniş yağmur ormanlarına her adım attığınızda lemur ailelerin hayatlarına şahit oluyorsunuz.

Adanın bir diğer sembolü de kartpostal tadında bir manzara yaratan devasa ve geniş gövdeli meşhur baobap ağaçları… Bu ağaçlarla bir araya gelmek başlı başına eşsiz bir deneyim çünkü bunu yaşamak sadece ve sadece Madagaskar’da mümkün. (yine) Fakat baobap ağaçları adanın her bir köşesinde rastlayabileceğimiz bir bitki değil. Kendisiyle buluşmak için Morondova ve Belon kentlerine doğru yolculuk etmek gerekiyor. Gerçekten gördüğünüzde başka hiç bir ağaca benzemediğini şıp diye anlıyorsunuz.

Adanın Adası!

Madagaskar’da daha bohem ve chill takılmak, hafiften yüzüp serinlemek isteyenlere özel seçeneklerde mevcut. Adanın etrafındaki minik adacıkları bunun için biçilmiş kaftan. Bunlardan en bilineni ve en kolay ulaşılananı ise Nosy Be isimli ada oluyor. Suyu berrak, kumu beyaz ve tam bir cazibe merkezi kendisi.

Aç Aç Durmak Olmaz

Pilav, pilav ve daha fazla pilav, meyve meyve ve daha egzotik meyve ile Madagaskar damağınıza yapışıp kalabilir bizden demesi… Çeşit az görünebilir ama pişirme seçeneği oldukça bol…

Daha önce hiç denk gelmediğiniz meyvelerle doğal doğal beslenip kendinizi epey enerjik hissedeceğinize şüpheniz olmasın. Ayrıca korkmayın yerel halkın et ürünleriyle arası olmasa bile, buralarda aç kalmanız pek mümkün değil… Bi’ kere GDO yok zaten ne yeseniz yarar emin olun. Meyveleri çifter çifter yiyin ve baharatı sevin!

İnsan İnsan

İklim ve yerel halk ile kapanışı yapalım. Madagaskar yağışları oldukça yoğun ve sert olan fakat asla ama asla soğumayan bir kara parçası. Yanınıza bol bol ince ve yedekli kıyafet alın çünkü gezerken terden nefesiniz kesilebilir, sık sık üst baş değiştirme ihtiyacı duyabilirsiniz.

Bu adada Malgaşça ana dilken Fransızca bilen kişilerde bulunuyor ama İngilizce konusunda insanlar sizi biraz zorluyor. Yine de epey sıcakkanlı ve neşeli tipler oldukları için sizle anlaşmanın bir yolunu keşfediyorlar.

Buradaki insanlar garip bir şekilde oldukça düzenli ve sakinler… Otobüs ve gemi sırasında üst üste binene insanlara rastlamıyorsunuz. Aksine herkes bileti alış sırasına göre sıra sıra biniyorlar. Kısacası huzurlu ve barışçıl bir çevrede kargaşa yaratmadan yaşayıp, gidiyorlar.

Bizden bu kadar, cesaret geldiyse yolunuz açık, deneyimleriniz bol olsun!

CategoriesSeyahat

Sen ne düşünüyorsun?