B

Bir Us Yarılmasını Anlamak

Selim İleri

Selim İleri’nin bildiğimiz üslubundan çok farklı olan Mel’un – Bir Us Yarılması, Sayru Usman karakterinin adı altında; toplum olarak yaşadığımız kimlik bunalımını doğudan batıya, Abdülhak Hamit Tarhan’dan Dante’ye değinerek anlatıyor ve kendi iç hesaplaşmasını sosyolojik boyuta ulaştırıyor.

Sayru Usman eliyle yazılan 7 defter, çocukluğundan başlayarak hissettiği travmaları, ikilemleri, hastalık şeklinde aşık olduğu kadını anlatır. Tarihi, kültürü, batı özentiliğini, çok sert şekilde eleştirir ve aynı zamanda geçmişle hesaplaşır. Sayru Usman, öteki olana benzememek için kendi kişiliği ile mücadeleye giriyor ve zamandan mekana, mekandan zamana atlayarak okuyucuyu şaşırtıyor. Ayrıca çokça nefret kusuyor, sinirleniyor, anlam arıyor. Evet, biraz ağır bir kitap. Yazar; okurken gerçekten kendinizi vermenizi isteyen, okuyucuyu zorlayan bir dil inşa etmiş.

‘Mel’un – Bir Us Yarılması’ sadece Selim İleri’nin değil, edebiyatımızın başyapıtlarından. Kitap üzerine düşünmeyi ve içinde kaybolmayı seviyorsanız, mutlaka okumalısınız!

İşte kitaptan birkaç çarpıcı cümle:

‘Yalnızlığım için içiyordum. İnsansızlıktan donmamak, ölmemek için.’

‘Değişen sadece miting alanındaki resimlerdir. Lâkin ne acıdır ki halk hiçbir şeyin değişmediğini bilmez, de­ğişen portrelere bakarak alkışlar, devirlerin değiştiğini zanne­der.’

‘Hayat mı dekor mu?’

‘Şimdi saptıyorum ki, ne Şark’tan haberimiz olmuş, ne Garp’tan. Ama hep bilir geçinmişiz. Bu acıvaziyete ‘bilirbil­mezler’ denmez de ne denir?’

Categoriesİnceleme

Sen ne düşünüyorsun?